Czym zająć dziecko w dzień bez telefonu (i nie tylko)

 

Telefony komórkowe dają nam ogromne możliwości: dostęp do informacji, możliwość kontaktu o każdej porze i w każdym miejscu, możliwość pracy zdalnej, dostęp do rozrywki. Jednocześnie przywiązują nas do siebie, bo zawsze są pod ręką, łatwo dostępne w każdej chwili, idealny sposób na nudę. Nasze dzieci ulegają telefonom komórkowym jeszcze bardziej niż dorośli. Co możemy zrobić, żeby to zmienić? I to nie tylko w dzień bez telefonu komórkowego obchodzony 15 lipca.

Relacje z dziećmi

Na początek proponuję chwilę zastanowienia. Czy wiesz, co lubią robić Twoje dzieci (oczywiście poza czasem spędzanym „na komórce”)? Uwielbiają zabawę na dworze, mają dużo kreatywnych pomysłów, lubią rysować, a może interesują się gotowaniem? Jeśli nie wiesz, to najwyższy czas na rozmowę z dzieckiem, najlepiej swobodną i niewymuszoną, podczas której będziesz mieć szansę dowiedzieć się czegoś o zainteresowaniach córki lub syna. To początek budowania dobrych relacji, które pomogą Ci oderwać dziecko od telefonu. Kolejny krok to czas z dzieckiem, a dokładnie wspólne spędzanie czasu na robieniu tego, co Twoje dziecko lubi robić lub na towarzyszeniu mu podczas takich zajęć. Bo nasze dzieci po prostu chcą, żebyśmy z nimi byli.

Wycieczki, wyprawy i zwiedzanie

Jeśli jest ciepło i sucho proponuję zabrać dzieci na dwór. Oczywiście idealne są wszelkie ruchowe zabawy: rowerowe wyprawy, gra w badmintona, wyjście na boisko, zabawa w chowanego, wyjście nad wodę (w zimie zjeżdżanie na sankach lub lepienie bałwana). Wspólne wycieczki to świetna okazja do rozmowy: pozwólmy dzieciom mówić wszystko, co przyjdzie im do głowy. Nie oceniajmy, tylko z zaciekawieniem pytajmy, można się w ten sposób dowiedzieć o nich wielu ważnych rzeczy. Zwiedzanie nowych miejsc razem z dzieckiem to świetny pretekst, żeby przekazać cenne informacje i podzielić się wiedzą, tylko trzeba zwracać uwagę, co interesuje nasze dziecko, bo może czuć się znudzone wiadomościami, które są ciekawe tylko dla dorosłego.

Zajmujące zabawy dla dzieci na dworze

Zostajecie w ogrodzie? Albo na osiedlowym podwórku? Zabierzcie ze sobą coś do kreatywnej zabawy: kredę do malowania po chodniku, może dzieci połączą siły i narysują ogromny obraz widoczny z okien domu/bloku?

Sprawdzą się również samoprzylepne kolorowanki w rolce, przyklejcie je na gładkiej powierzchni i zaproście dzieci do kolorowania. W przypadku zestawów rolek do projektowania mody wystarczy kawałek szklanych drzwi lub ściany, aby stworzyć przestrzeń do zabawy.

Na dwór można zabrać również książeczki do projektowania mody i flamastry lub kredki. Dziewczynki i chłopcy mogą wymyślać nowe kreacje. Może takie projektowanie mody stanie się inspiracją, dzięki której powstaną kolejne ubranka dla Barbie lub innej lalki?

Macie małe dzieci i ogród z dostępem do wody? Dajcie maluchom farby do malowania palcami i duże arkusze papieru, niech odciskają rączki i nóżki. To świetna zabawa, która jednocześnie jest ćwiczeniem sensorycznym. Jeśli jest gorąco, to spłukiwanie wodą w ogrodzie stanie się kolejnym elementem zabawy przy okazji przynosząc ochłodę dzieciom i dorosłym.

Kolejny pomysł na edukacyjną zabawę z dzieckiem: jeśli masz tablicę do frotażu Textur'Art, którą dziecko bawi się w domu, zabierz ją na dwór: zamiast gotowych elementów z zestawu wkładajcie pod kartkę liście roślin, niech dziecko przenosi ich kształt i fakturę na kartkę (to proste), a jednocześnie uczy się rozpoznawania roślin i ich nazw.

Jak zabawa na dworze, to pamiętaj o piciu i jedzeniu

Przed wyjściem z domu zaproś dziecko do wspólnych przygotowań posiłku, niech powie, na jakie przekąski ma ochotę, może pokroić na kawałki miękkie owoce, wsypać do pojemnika płatki. Niech ma wpływ na to, co będzie jadło. To jednocześnie świetna nauka samodzielności i pewności siebie. Wspólnie przygotowane jedzenie możecie zapakować w pudełko śniadaniowe. Przydadzą się wam również małe pojemniki ze szczelną pokrywką. Wszystkie pojemniki możecie zapakować do torby z częścią termiczną. Zmieści się tam duża śniadaniówka, mniejsze lunchboxy oraz butelka lub bidon z wodą.

Co, jeśli pada deszcz? Zestawy kreatywne dla dzieci

Zestawy kreatywne to dobry sposób na zajęcie dzieci w domu, tym bardziej że znajdziesz zarówno zestaw kreatywny dla chłopca, jak i zestaw kreatywny dla dziewczynki. Kreatywny czterolatek, zamiast oglądać YouTube na telefonie komórkowym, może połączyć zabawę magnesami z rysowaniem. Pięciolatek samodzielnie wykona kolorowe dzieła flamastrami dmuchanymi z zestawu. Może wystarczy, że zaprosisz go do kreatywnej zabawy, a wciągnie go tak bardzo, że zapomni o komórce?

Polecam zestawy kreatywne typu „zrób i graj”, takie jak własnoręcznie wykonane memory, świetna gra dla czterolatka. Dziecko może ozdobić elementy gry samodzielnie, a potem grać razem z rodzicem, a najlepiej z całą rodziną. Taka zabawa to będzie świetny czas dla dziecka i dla rodziny bez telefonu komórkowego.

Zestawy dla kreatywnego dziecka

Starsze dzieci częściej potrafią zająć się czymś dłużej niż chwilę, przetestujecie to, podsuwając dziecku zestaw kreatywny plastyczny z jednorożcem. Może odkryje w sobie talent? Oczywiście Twoja uwaga jest nadal niezbędna, szczególnie gdy dziecko przyjdzie z wykonaną pracą z wykorzystaniem zestawu Aqua’art.  Koniecznie doceńcie pomysłowość i trud włożony w jej wykonanie. Gotowy zestaw Magiczne Breloczki, Bransoletki i Wisiorki to może być trafiony prezent dla dziewczynki, podobnie zestaw do robienia bransoletek, szczególnie gdy przy najmniej na chwilę zaangażujesz się w proces tworzenia kolejnych ozdób.

Kolorowanki i naklejki

W domu sprawdzą się te same kolorowanki w rolce, które wykorzystasz do zabawy na dworze podczas suchego, słonecznego dnia, z tym że zamiast kredek i flamastrów możecie wykleić plasteliną. Kolorowanka pociąg będzie wyglądać wtedy zupełnie inaczej, tylko pamiętaj, żeby ozdabiać ją po przyklejeniu na płasko, bo plastelina ma swoją wagę.

Kolejny sposób na czas z dzieckiem: wspólne robienie naklejek. Możecie wykorzystać gotowe książeczki z kalką. Dobrym pomysłem na zabawę, jest umówienie się, że dziecko najpierw samo robi naklejki, a potem wspólnie coś nimi ozdabiacie, albo na odwrót.

Zabawki 3D dla dzieci

Przestrzenne zabawki dla sześciolatka pomogą oderwać go od telefonu komórkowego i zajmą go na dłuższy czas. Najpierw trzeba złożyć drewniany szkielet dinozaura lub jednorożca, potem okleić go masą plastyczną, a na końcu ozdobić. To świetny pomysł na samodzielną zabawę dla dziecka, ale również na współpracę dziecka z rodzicem. Pamiętaj, tylko żeby nie pomagać za bardzo, pozwól dziecku eksperymentować i popełniać błędy, to najlepszy sposób, aby je maksymalnie zaangażować, a dodatkowo czegoś nauczyć. A może, zamiast kierować się instrukcją, wymyślicie wspólnie swój własny sposób na ozdobienie figurki? Dinozaury i jednorożce mogą być przecież różne.

 

Jak sami widzicie, są sposoby i pomysły, aby pomóc dziecku spędzić czas bez komórki. Sięgajcie po gotowe rozwiązania i testujcie, jakie aktywności najbardziej pasują dziecku. Podsuwajcie mu pomysły i kreatywne urozmaicenia. Sprawdzajcie wszystkie metody, które mogą zaangażować dziecko do innych aktywności niż te związane z telefonem komórkowym. A przede wszystkim rozmawiajcie z dziećmi i poświęcajcie im swoją uwagę i czas, na tyle ile możecie.

Powodzenia w światowy dzień bez telefonu komórkowego i wszystkie inne dni w roku!

Pozdrawiam,

Ula z esprado.pl

Polecane produkty

Dinozaur puzzle 3D i masa plastyczna

Dinozaur puzzle 3D i masa plastyczna

Drapieżny T-Rex z trójwymiarowych puzzli i masy plastycznej
Jednorożec puzzle 3D i masa plastyczna

Jednorożec puzzle 3D i masa plastyczna

Legendarny Jednorożec z trójwymiarowych puzzli i masy plastycznej
Magiczne Breloczki Bransoletki i Wisiorki

Magiczne Breloczki Bransoletki i Wisiorki

Zestaw "zrób to sam" do tworzenia własnych kolorowych ozdób
Fabryka bransoletek kompletny zestaw

Fabryka bransoletek kompletny zestaw

Zestaw do tworzenia różnokolorowych bransoletek dwiema technikami
Mała Projektantka Mody Lato - kolorowanka w rolce

Mała Projektantka Mody Lato - kolorowanka w rolce

Pokoloruj, wytnij, naklej, to 3 kroki do projektowania mody!
Mała Projektantka Mody Stroje Ogrodowe - zeszyt kreatywny

Mała Projektantka Mody Stroje Ogrodowe - zeszyt kreatywny

Z tym zestawem projektowanie strojów to świetna, kreatywna zabawa.
Zestaw do malowania Taniec kredki akwarelowe

Zestaw do malowania Taniec kredki akwarelowe

Metaliczne obrazy do kolorowania i malowania z efektem akwareli
Zestaw do malowania Jednorożec kredki akwarelowe

Zestaw do malowania Jednorożec kredki akwarelowe

Jednorożec do kolorowania - metaliczne obrazy z efektem akwareli