Lunchbox dla dziecka to temat dość często pomijany. Wielu opiekunów do szkoły daje dziecku po prostu kanapki, czasem tylko wzbogacając dodatkowo posiłek owocem. Dobrze skomponowana śniadaniówka do szkoły dostarczy energii na cały dzień. Pamiętając o nawodnieniu, należy dodać do zestawu bidon na wodę.
Śniadaniówka dla dziecka powinna nie tylko dobrze wyglądać i zawierać jego ulubione produkty, ale przede wszystkim powinny się w niej znaleźć wszystkie niezbędne makroskładniki, witaminy i minerały niezbędne do tego, by dziecko miało siłę sprawnie funkcjonować w ciągu dnia. Przygotowując pudełko ze śniadaniem do szkoły dla dziecka, należy pamiętać o tym, by zawierało ono odpowiednią ilość tłuszczy, białek i węglowodanów oraz dużą porcję witamin. Jeśli dzieci nie mają zapewnionego dostępu do wody i napojów w szkole, to pamiętajcie o bidonie lub butelce z piciem, bo odpowiednie nawodnienie ma wpływ na zdrowie, a nawet zdolności intelektualne najmłodszych.
Odpowiednia ilość tłuszczy w produktach zapakowanych do śniadaniówki zapewni nie tylko uczucie sytości na dłużej, ale również umożliwi wchłanianie niektórych niezwykle istotnych dla funkcjonowania młodego organizmu witamin. Jakie są najlepsze produkty bogate tłuszcze w dziecięcym lunchboxie? To przede wszystkim pestki (dyni lub słonecznika), orzechy (nerkowca, włoskie) oraz migdały. Takie drobne przekąski dobrze jest zapakować w osobny pojemnik, tak aby nie mieszały się z innymi składnikami drugiego śniadania do szkoły. Idealne wydaje się pudełko lunchowe snackbox w kolorze czerwonym lub niebieskim.
Poza tłuszczami w szkolnym posiłku nie może zabraknąć również białek, pozwalających poczuć sytość i poprawiających konsystencję posiłku. Jakie produkty z dużą ilością białka sprawdzą się najlepiej w dziecięcej śniadaniówce? Tu warto stawiać przede wszystkim na kawałki kurczaka lub ryby, jajka, żółty ser lub mozzarellę. Skorzystajcie z pudełek lunchowych z dwiema komorami, tak aby oddzielić te produkty od pozostałych. Unikniecie wtedy mieszania się składników i przenikania zapachów. Dziecko może otworzyć takie pudełko śniadaniowe i łatwo sięgnąć do odpowiedniej jego części po ten produkt, na który ma akurat ochotę. Dobrym dodatkiem do posiłku może być również jogurt naturalny z ulubionymi owocami. Pamiętajcie o łyżce, najlepiej zamykanej w pudełeczku, żeby uniknąć pobrudzenia zawartości szkolnego plecaka.
Bardzo dobrym źródłem wartościowego białka jest fasola biała, ciecierzyca oraz soja. Należy jednak pamiętać, że są to dość specyficzne elementy posiłku, dlatego też nie każde dziecko będzie chciało znaleźć je w śniadaniówce do szkoły.
Po białkach i tłuszczach przychodzi czas na węglowodany odpowiedzialne za dostarczenie organizmowi energii. Najwięcej wartościowych węglowodanów można znaleźć w makaronach, kaszach, ryżu oraz ciemnym pieczywie, dlatego też warto zadbać, aby chociaż jeden z tych produktów znalazł się w śniadaniówce dla dziecka. Warto zapakować ten rodzaj produktów osobno. Lunchbox z przegródkami będzie do tego idealny.
Komponując dziecku pudełko śniadaniowe do szkoły, należy pamiętać o tym, by znalazły się w nim owoce i warzywa, które mają mnóstwo cennych wartości odżywczych, to one dają dzieciom zdrowie: cząstki jabłek lub pomarańczy, czerwona papryka, marchewki i ogórki, a może również kalarepka, pokrojone w łatwe do chwytania słupki, mała kiść winogron, banan… możliwości jest naprawdę wiele. I znowu ważny jest sposób zapakowania do szkoły: pojemnik powinien chronić owoce przed pognieceniem, a jednocześnie powinien był łatwy do otworzenia dla dziecka. Może przyda się Wam śniadaniówka z przegródkami i wyjątkowym sposobem otwierania? Zwróćcie uwagę, że niektóre pojemniki dają możliwość zapakowania części produktów w oddzielne pudełeczko ze szczelnym zamknięciem.
Podsumowując, w śniadaniówce do szkoły powinny znaleźć się różne rodzaje produktów, co może być wyzwaniem podczas ich pakowania. Jeśli chcemy zapewnić dziecku bogatą i różnorodną dietę, a jednocześnie zabezpieczyć jedzenie przed niepotrzebnym mieszaniem, warto sięgnąć po pudełka śniadaniowe z przegródkami, świetnie sprawdzi się również wielkomorowy pojemnik, taki jak pudełko lunchowe 3 w 1. Przy okazji: spójrzcie na jego zamknięcie na zdjęciu poniżej.
Każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak często ciężko jest zachęcić dziecko do sięgania po zdrowe i pełnowartościowe produkty. Na szczęście, stosując kilka sprawdzonych sposobów, można sprawić, że dziecko nieco przychylniejszym okiem spojrzy na zawartość swojej śniadaniówki. Tu warto zadbać nie tylko o estetykę i kolory posiłku, ale również o zapach. Gdy po otworzeniu pudełka śniadaniowego dziecko poczuje przyjemny aromat, szczególnie pochodzący ze swoich ulubionych produktów z pewnością chętniej sięgnie po jej zawartość. Nie warto sięgać po szybko psujące się produkty, które po spędzeniu kilku godzin w śniadaniówce będą wydzielały dziwny i niekoniecznie przyjemny zapach.
Warto również zadbać, żeby dziecku podobała się jego śniadaniówka do szkoły, na pewno chętniej sięgnie po posiłek, jeśli przy okazji będzie mogło pochwalić się swoim lunchboxem, dlatego polecamy wybierać te pudełka i bidony, które trafiają w jego gust.
Jeśli Twoje dziecko jest miłośnikiem prostych kanapek i nie chce jeść nic poza nimi, to lepiej najpierw spróbuj rozszerzać jego dietę w domu, wprowadzając powoli nowe produkty, dobrym sposobem są wspólne zakupy nowych rodzajów jedzenia i wspólne przygotowywanie posiłków. A same kanapki do szkoły można również ładnie zapakować w kolorową, łatwą do otwierania śniadaniówkę. Jeśli wybierzecie pudełko modułowe, możecie dodać do niego drugą komorę, a potem jeszcze pudełko na małe przekąski, gdy dziecko będzie gotowe na nowe produkty.
Dzieci w szkole nie mają dostępu do mikrofalówki czy piekarnika, dlatego też planując zawartość lunchboxa dla dziecka, należy pamiętać o wykorzystaniu wyłącznie produktów, które będą smakowały bardzo dobrze również na zimno. Nie należy również sięgać po posiłki wymagające utrzymania niskich temperatur, choć tutaj mogą nam pomóc specjalne torby z izolacją termiczną, ale to propozycja bardziej na szkolny wyjazd lub rodzinną wycieczkę, kiedy dziecka nie ma ze sobą szkolnego plecaka. Dla najmłodszych mamy czerwoną lub niebieską torbę z odblaskami w postaci uśmiechniętej buźki. Jeśli ruszacie na rodzinną wycieczkę, wybierzcie gotowy zestaw z dopasowaną torbą, do której zmieści się wszystko, co chcielibyście zachować w chłodzie. Jeśli wybierzecie taką całą serię produktów, możecie być pewni, że pojemniki, bidony i torby będą dopasowane do siebie wielkością i stworzą piękny, kolorystycznie dopasowany komplet.
Plastikowe pudełko na posiłek nie może zawierać ani ftalanów, ani BPA, wtedy śniadaniówka jest bezpieczna dla dziecka. Podobnie z bidonami, jeśli są plastikowe, to należy upewnić się, że nie zawierają tych niebezpiecznych substancji, dobrym rozwiązaniem są również bidony ze stali. Pamiętajcie, aby wybierać produkty certyfikowane do kontaktu z żywnością i odpowiednie dla dzieci, czasem warto wybrać droższy lunchbox, ale taki, co do jakości, którego mamy absolutną pewność.
Z perspektywy rodzica ważne jest również, aby śniadaniówki dla dzieci oraz bidony można było myć w zmywarce, bo to bardzo ułatwia ich codzienne utrzymanie w czystości. Niektóre można rozłożyć na części, co bardzo ułatwia mycie.
Kolejna istotna cecha dobrych pojemników, to możliwość przechowywania w lodówce. Warto również zwrócić uwagę na to, czy można w nich podgrzewać jedzenie w mikrofalówce, wtedy śniadaniówka może służyć nie tylko do szkoły, ale również jako awaryjny lunchbox do pracy (choć tutaj polecam pojemniki bardziej dopasowane do potrzeb dorosłych) lub na wyjazd.
Podsumowują, aby dziecko chętnie jadło przygotowanie przez rodziców posiłki, należy zadbać o ich różnorodność i wygodne, ładne, ale przede wszystkim bezpieczne opakowanie. Posiłek do szkoły również może sprawiać radość!
Ula z esprado.pl