Zrób to sam!

17-11-2021

Zrób to sam, czyli DIY jako hobby, czy warto?

Kupno przedmiotów wytworzonych przez kogoś samodzielnie (tzw. handmade) staje się coraz popularniejsze. Jednak warto pamiętać, że rękodzieło jest także świetną formą hobby. Dlaczego?

Unikatowość stworzonych przedmiotów

Przedmioty z kategorii "zrób to sam" przede wszystkim są wyjątkowe nie tylko ze względu na to, że stworzyliśmy je samodzielnie, ale również dlatego, że trudno znaleźć drugą, identyczną rzecz. Nawet jeśli korzystamy z gotowych zestawów kreatywnych lub szukamy inspiracji w sieci, każdy wytworzony ręcznie przedmiot różni się nieco od tych już stworzonych przez kogoś innego. Tworząc coś własnego, możesz dobrać ulubione kolory i nadać własny styl. Takie przedmioty będą idealnie pasować do Twojego ogrodu, wnętrza lub stroju.

Ozdoby pomalowane farbami do marmurkowania

Doskonała zabawa

DIY to nie tylko możliwość stworzenia własnych, unikatowych przedmiotów, ale również doskonała zabawa. Choć pierwsze próby mogą przypominać nieco niepewne poruszanie się po polu minowym, każdy wykonany przedmiot daje coraz więcej pewności w tej materii. Doskonalisz zdolności manualne i technikę. Z każdą wykonaną rzeczą stajesz się lepszy lub lepsza w tym, co robisz.

Już po kilku próbach można zauważyć, że samodzielne malowanie koszulek z użyciem farb do tkanin czy tworzenie wzorów na szkle lub porcelanie staje się zdecydowanie prostsze. A do tego zapewnia mnóstwo zabawy i satysfakcji! Na początek dobrym pomysłem będą produkty, które są przeznaczone dla dzieci takie jak Markery do malowania tkanin. Z czasem można wprowadzać kolejne produkty i wzbogacać swoje umiejętności o kolejne techniki. W przypadku zdobienia tkanin kolejnym krokiem może być zestaw startowy farb do tkanin.

Rozwój kreatywności

Przedmioty z kategorii "zrób to sam" pozwalają na rozwój kreatywności zarówno u dzieci, jak i młodszych i starszych dorosłych. Pierwsze próby tworzenia rękodzieła zapewne będą w dużej mierze opierać się na odtwarzaniu przedmiotów stworzonych przez kogoś innego, jednak wraz z biegiem czasu pojawi się także coraz więcej własnych koncepcji. To zapewni jeszcze więcej satysfakcji, a także rozwój kreatywności, która może okazać się przydatna również w codziennym życiu. Warto inspirować się pracami innych, producenci produktów kreatywnych często przygotowują tutoriale prezentujące możliwości danego zestawu, krótkie poradniki znajdziesz często wewnątrz pudełka z produktami. Radzimy wykorzystywać takie wskazówki i krok po kroku realizować podany przepis na „Zrób to sam” z wykorzystaniem prezentowanych produktów, doskonaląc swoją technikę. Za każdym razem uczysz się czegoś nowego! Dla wielu osób taka przygoda z DIY powoli przerodziła się w sposób na życie i biznes, bo z czasem zaczęły sprzedawać własnoręcznie tworzone ozdoby czy biżuterię.

bransoletki pomalowane markerami YONO

Od czego zacząć?

Gdy nabierzemy nieco wprawy zakup produktów do DIY stanie się zdecydowanie prostszy, mamy już doświadczenie, wiemy jakie produkty są nam potrzebne, które farby, lakiery, markery, konturówki i inne specjalistyczne przybory najlepiej sprawdzają się nam w praktyce. Jednak, póki wiedza nie jest wystarczająca, warto zainwestować w zestawy kreatywne, zwane często zestawami startowymi, w których znajdują się wszystkie niezbędne elementy do stworzenia własnej koszulki, kubka z malunkiem czy ozdoby na okno. Z czasem będziesz testować kolejne techniki, choćby takie jak malowanie tuszami na bazie alkoholu lub sitodruk na tkaninach.

pomalowana torba

Przedmioty DIY to bardzo szeroka kategoria, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie. Jedni będą preferowali ręczne malowanie ubrań, a inni tworzenie wzorów na szkle, porcelanie, drewnie czy innych materiałach. Bogactwo zestawów i pojedynczych przedmiotów sprawia, że każdy może cieszyć się tym hobby. Szczególnie polecamy produkty, które mają uniwersalne zastosowanie na wielu różnych materiałach: jeden marker YONO wykorzystasz do pisania i rysowania na plastiku, drewnie, metalu, szkle i tkaninach. Wystarczy wybrać odpowiedni zestaw markerów, może pastelowy a może metaliczny, aby wyczarować na przedmiotach własne wzory.

Zrób to sam na święta!

Sezon przedświąteczny to prawdziwy festiwal pomysłów na dekoracje i ozdoby, ale również podarunki DIY. Od dawna wiadomo, że własnoręcznie wykonany prezent dla mamy lub taty, prezent dla babci lub dziadka to świetny pomysł. Jednocześnie to doskonały sposób na wspólny czas z dziećmi, taka kreatywna zabawa w tworzenie przedmiotów znakomicie zbliża całą rodzinę. I znowu, na początek warto sięgnąć po gotowe zestawy. My w tym roku mamy coś specjalnego na ten czas: pastelowe farby do marmurkowania, które pozwolą na wspólne stworzenie pięknych bombek. Wykonane ozdoby można powiesić na świątecznym drzewku, ale również zapakować na prezent pod choinkę. Te same produkty można wykorzystać do stworzenia wiosennych ozdób. Sam duży zestaw różnych farb, podobnie jak inne gotowe komplety sprawdzi się jako prezent dla kreatywnego dziecka, plastycznie uzdolnionej dziewczynki lub chłopca.

Bombki pomalowane farbami do marmurkowania

Podsumowując, własnoręcznie stworzone rzeczy mogą przynieść satysfakcję i radość Tobie i Twoim bliskim. Spróbuj i zrób to sam!

Życzę dużo kreatywnej radości!

Ula z esprado.pl