Czemu dzieci lubią zwierzęta?

 

Pieski, kotki, małpki, misie… całe otoczenie dzieciaków składa się ze zwierząt. Przypadek, a może jednak ma to jakieś znaczenie? Jaką rolę odgrywają zwierzęta w rozwoju dziecka?

 

Czy wszystkie dzieci kochają zwierzęta? Na pewno nie. Jak to się mówi? Że jedyną rzeczą, jaką lubią wszyscy jest zupa pomidorowa? Zapraszamy w takim razie do dyskusji wszystkich, których dzieci są w stanie zjeść tylko makaron bez sosu… Zwierzęta, a w każdym razie ich wizerunki, pełnią ważną rolę w zabawach i otoczeniu maluchów. Zastanówmy się, dlaczego.

 

Jak dziecko poznaje świat?

Dzieci poznają świat głównie przez doświadczenia. Obserwują, dotykają, wąchają i przeżywają. Dokładnie z tego powodu powiedzenie „ucz się na moich błędach”, przed którym dorośli nie potrafią ugryźć się w język, zazwyczaj nie przynosi absolutnie żadnego skutku. Dziecko musi się poparzyć pokrzywą, żeby następnym razem uważać i potknąć się o krawężnik, żeby patrzeć pod nogi.

W taki sam sposób maluchy uczą się o prawach przyrody i o tym, jak funkcjonuje świat zwierząt. Obserwują pszczoły, które przysiadają na kwiatkach i ryby oddychające pod wodą. Dotykają miękkiej sierści kota i szorstkiej skorupy żółwia. Śledzą mrówki kręcące się w mrowisku i próbują złapać ptaki spacerujące po chodniku. Każda taka obserwacja to pretekst do opowiedzenia dziecku o owadach, zaciekawienia światem morskich głębin albo koron leśnych drzew. Takie same rozmowy można zainicjować przy okazji oglądania wizerunków zwierząt. Warto więc wypełniać dziecięcą przestrzeń rysunkami, plakatami, pluszakami, albo akcesoriami plastycznymi z grafikami zwierząt – na przykład tymi z kolekcji Jungle Fever.

piórnik z kolekcji jungle fever

Pierwsze kredki dla rocznego dziecka

Pierwsze słowa dziecka to zwykle „mama" albo „tata". Potem inni członkowie rodziny, pewnie jakieś określenie na jedzenie, jazdę samochodem i oglądanie bajek. Tuż za tym jest „muuu”, „beee”, „hau hau” i „miał miał”. I rodzicie pytający z zadowoleniem „a jak robi kotek?”.

Zwierzęta towarzyszą maluchom od naprawdę najmłodszych lat. Nawet jeśli w domu, w którym wychowuje się dziecko, nie ma zwierząt, to w jego świadomości pełnią one bardzo ważną rolę. Z tego powodu w kolekcji Jungle Fever znalazło się dużo produktów dla dzieci, które naukę pisania liter mają jeszcze przed sobą.

Kredki dla rocznego dziecka albo niewiele starszych maluchów powinny mieć konkretne cechy:

  • duży przekrój – maluchy nie są mistrzami właściwego chwytu, dlatego pierwsze kredki dla rocznego dziecka nie mogą być zbyt wąskie, żeby nie wyślizgiwać się z niesprawnych jeszcze dłoni;
  • ergonomiczny kształt – okrągłe kredki jest trudno trzymać (nawet te dla dorosłych zwykle mają przekrój sześciokąta), znacznie łatwiej układają się w dłoni trójkątne kształty przyzwyczajające rączkę do poprawnego trzymania przyborów, co bardzo przyda się w późniejszej nauce pisania liter;
  • intensywne kolory – mimo panującego w niektórych kręgach trendu otaczania dziecka jedynie różnymi odcieniami beżu, są badania na to, że kolory odgrywają bardzo duże znaczenie w rozwoju umiejętności poznawczych maluchów;
  • bezpieczny rozmiar - cóż, smakowanie rzeczy, nawet niejadalnych, to kolejny sposób poznawania przez dzieci świata, dlatego kredki dla rocznego dziecka powinny być duże, a grafit nie powinien się kruszyć (okruszki też mogą wyglądać smakowicie);
  • wytrzymałość – małe dzieci wkładają w rysowanie bardzo dużo siły, co wynika z chęci uzyskania jak najbardziej intensywnego koloru, ale przede wszystkim z braku umiejętności wyważenia ruchu; pierwsze kredki dla rocznego dziecka muszą to wytrzymać.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co ergonomia ma wspólnego z dziećmi.

kredki świecowe z kolekcji jungle fever

Zwierzęta w pokoju dziecka

Zwierzęta mają szczególne zdolności dotrzymywania towarzystwa. Dzieciaki dorastające ze zwierzętami rzadziej skarżą się na samotność i nudę, uczą się innej formy budowania więzi i kształtują kompetencje społeczne, w tym empatię. Dodatkowo zwierzaki budują świadomość przemijania, uczą zaufania i odpowiedzialności – w końcu posiadanie pupila to poważny obowiązek.

W wieku dziecięcym rozwija się też motoryka mała, czyli ruchy dłoni, palców, nadgarstka. Niezdarne stawianie kresek zmienia się w naukę pisania i pierwsze próby bardziej precyzyjnych ruchów. Do tego konieczne są odpowiednie przybory. Tym lepiej, jeśli są ozdobione wizerunkami zwierząt. W kolekcji Jungle Fever, oprócz kredek dla rocznego dziecka, są też akcesoria dla starszaków – kredki ołówkowe, gumka do ścierania, temperówka i ołówek z ergonomiczną nakładką. Temu ostatniemu warto przyjrzeć się chwilę dłużej.

ołówek z kolekcji jungle fever

Przejście z pierwszych kredek dla rocznego dziecka o grubym przekroju na cienkie kredki ołówkowe to ogromny przeskok. Początkowo chude ołówki mogą wyślizgiwać się z rąk, a małe dłonie mogą męczyć się mocnym ściskaniem kredki. Czymś, co ułatwi to przejście (tak jak dodatkowe kółka w rowerze) jest nakładka, która poszerza korpus, a dodatkowo ma porowatą powierzchnie, przez co palce mniej się ślizgają. No i jest w kształcie rekina – to napewno zachęci do rysowania.

piórnik z wyposażeniem kolekcji jungle fever

Co zwierzęta dają dzieciom?

Zwierzaki pełnią w życiu dzieci ważną rolę nawet wtedy, kiedy nie są fizycznie obecne. Nie bez powodu wszystkie bajki i historyjki dla maluchów mają zwierzęta w roli głównych bohaterów. Opowieści o zwierzętach są świetną przenośnią tego, co dzieje się w świecie ludzi. Opowiadają o relacjach i emocjach, czasem nawet trudnych, których przeniesienie na ludzkich bohaterów mogłoby być dla maluchów zbyt obciążające.

Kredkami z grafikami zwierząt można rysować zwierzęce historie, na których podstawie można rozmawiać o emocjach, wspomnieniach i relacjach. Wizerunki małpki, rekina i żyrafy z akcesoriów z kolekcji Jungle Fever mogą stać się ich bohaterami.

Polecane produkty

Ołówek HB z gumką i ergonomiczną nakładką Maped Jungle Fever

Ołówek HB z gumką i ergonomiczną nakładką Maped Jungle Fever

Ergonomiczna nakładka w kształcie delfina pomaga kształtować prawidłowy chwyt ołówka
Temperówka do kredek o dwóch grubościach Maped Jungle Fever

Temperówka do kredek o dwóch grubościach Maped Jungle Fever

2 w 1 - temperuje kredki o różnych grubościach
Zmywalne flamastry dla dzieci od 1 roku życia Maped Jumbo Jungle Fever

Zmywalne flamastry dla dzieci od 1 roku życia Maped Jumbo Jungle Fever

Bezpieczna, wentylowana skuwka i gruba końcówka wytrzymała na nacisk
Kredki świecowe dla dzieci od 1 roku życia Maped Jumbo Jungle Fever

Kredki świecowe dla dzieci od 1 roku życia Maped Jumbo Jungle Fever

Nietoksyczne, bezpieczne, bardzo grube kredki woskowe
Piórnik z wyposażeniem 12 kredek i 12 flamastrów Maped Jungle Fever

Piórnik z wyposażeniem 12 kredek i 12 flamastrów Maped Jungle Fever

W wyposażeniu piórnika jest 12 kredek i 12 flamastrów z kolekcji Jungle Fever
Gumka do ścierania Maped Jungle Fever

Gumka do ścierania Maped Jungle Fever

Wydajne, miękka gumka do ścierania nie zostawiająca smug. 
Bezpieczne nożyczki 12 cm Maped Jungle Fever

Bezpieczne nożyczki 12 cm Maped Jungle Fever

Bezpieczne i ergonomiczne nożyczki dla dzieci od 3 roku życia
Kolorowanka z motywami Maped Jungle Fever

Kolorowanka z motywami Maped Jungle Fever

Do kolorowania zwierzęta z kolekcji Jungle Fever

Polecane artykuły

Co ergonomia ma wspólnego z dziećmi?

Co ergonomia ma wspólnego z dziećmi?
Ergonomia to zmiana przestrzeni, przyrządów i nawyków w taki sposób, aby każdą czynność można było wykonywać wygodnie i komfortowo. Sprawdź, jak wprowadzić ergonomię w życie Twojego dziecka.  Więcej