Pieski, kotki, małpki, misie… całe otoczenie dzieciaków składa się ze zwierząt. Przypadek, a może jednak ma to jakieś znaczenie? Jaką rolę odgrywają zwierzęta w rozwoju dziecka?
Czy wszystkie dzieci kochają zwierzęta? Na pewno nie. Jak to się mówi? Że jedyną rzeczą, jaką lubią wszyscy jest zupa pomidorowa? Zapraszamy w takim razie do dyskusji wszystkich, których dzieci są w stanie zjeść tylko makaron bez sosu… Zwierzęta, a w każdym razie ich wizerunki, pełnią ważną rolę w zabawach i otoczeniu maluchów. Zastanówmy się, dlaczego.
Dzieci poznają świat głównie przez doświadczenia. Obserwują, dotykają, wąchają i przeżywają. Dokładnie z tego powodu powiedzenie „ucz się na moich błędach”, przed którym dorośli nie potrafią ugryźć się w język, zazwyczaj nie przynosi absolutnie żadnego skutku. Dziecko musi się poparzyć pokrzywą, żeby następnym razem uważać i potknąć się o krawężnik, żeby patrzeć pod nogi.
W taki sam sposób maluchy uczą się o prawach przyrody i o tym, jak funkcjonuje świat zwierząt. Obserwują pszczoły, które przysiadają na kwiatkach i ryby oddychające pod wodą. Dotykają miękkiej sierści kota i szorstkiej skorupy żółwia. Śledzą mrówki kręcące się w mrowisku i próbują złapać ptaki spacerujące po chodniku. Każda taka obserwacja to pretekst do opowiedzenia dziecku o owadach, zaciekawienia światem morskich głębin albo koron leśnych drzew. Takie same rozmowy można zainicjować przy okazji oglądania wizerunków zwierząt. Warto więc wypełniać dziecięcą przestrzeń rysunkami, plakatami, pluszakami, albo akcesoriami plastycznymi z grafikami zwierząt – na przykład tymi z kolekcji Jungle Fever.
Pierwsze słowa dziecka to zwykle „mama" albo „tata". Potem inni członkowie rodziny, pewnie jakieś określenie na jedzenie, jazdę samochodem i oglądanie bajek. Tuż za tym jest „muuu”, „beee”, „hau hau” i „miał miał”. I rodzicie pytający z zadowoleniem „a jak robi kotek?”.
Zwierzęta towarzyszą maluchom od naprawdę najmłodszych lat. Nawet jeśli w domu, w którym wychowuje się dziecko, nie ma zwierząt, to w jego świadomości pełnią one bardzo ważną rolę. Z tego powodu w kolekcji Jungle Fever znalazło się dużo produktów dla dzieci, które naukę pisania liter mają jeszcze przed sobą.
Kredki dla rocznego dziecka albo niewiele starszych maluchów powinny mieć konkretne cechy:
Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co ergonomia ma wspólnego z dziećmi.
Zwierzęta mają szczególne zdolności dotrzymywania towarzystwa. Dzieciaki dorastające ze zwierzętami rzadziej skarżą się na samotność i nudę, uczą się innej formy budowania więzi i kształtują kompetencje społeczne, w tym empatię. Dodatkowo zwierzaki budują świadomość przemijania, uczą zaufania i odpowiedzialności – w końcu posiadanie pupila to poważny obowiązek.
W wieku dziecięcym rozwija się też motoryka mała, czyli ruchy dłoni, palców, nadgarstka. Niezdarne stawianie kresek zmienia się w naukę pisania i pierwsze próby bardziej precyzyjnych ruchów. Do tego konieczne są odpowiednie przybory. Tym lepiej, jeśli są ozdobione wizerunkami zwierząt. W kolekcji Jungle Fever, oprócz kredek dla rocznego dziecka, są też akcesoria dla starszaków – kredki ołówkowe, gumka do ścierania, temperówka i ołówek z ergonomiczną nakładką. Temu ostatniemu warto przyjrzeć się chwilę dłużej.
Przejście z pierwszych kredek dla rocznego dziecka o grubym przekroju na cienkie kredki ołówkowe to ogromny przeskok. Początkowo chude ołówki mogą wyślizgiwać się z rąk, a małe dłonie mogą męczyć się mocnym ściskaniem kredki. Czymś, co ułatwi to przejście (tak jak dodatkowe kółka w rowerze) jest nakładka, która poszerza korpus, a dodatkowo ma porowatą powierzchnie, przez co palce mniej się ślizgają. No i jest w kształcie rekina – to napewno zachęci do rysowania.
Zwierzaki pełnią w życiu dzieci ważną rolę nawet wtedy, kiedy nie są fizycznie obecne. Nie bez powodu wszystkie bajki i historyjki dla maluchów mają zwierzęta w roli głównych bohaterów. Opowieści o zwierzętach są świetną przenośnią tego, co dzieje się w świecie ludzi. Opowiadają o relacjach i emocjach, czasem nawet trudnych, których przeniesienie na ludzkich bohaterów mogłoby być dla maluchów zbyt obciążające.
Kredkami z grafikami zwierząt można rysować zwierzęce historie, na których podstawie można rozmawiać o emocjach, wspomnieniach i relacjach. Wizerunki małpki, rekina i żyrafy z akcesoriów z kolekcji Jungle Fever mogą stać się ich bohaterami.