Większość dzieci lubi kolorować i lepić z masy plastycznej. Szukając odpowiedniego prezentu dla dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, można w zasadzie w ciemno sięgnąć po zestaw kreatywny z ciastoliną albo opakowanie kolorowych kredek. Czasem jednak warto wybrać prezent nietuzinkowy, który zaskoczy malucha i pokaże mu coś nowego.
Wybór odpowiedniego prezentu dla dziecka to niełatwe zadanie. W obliczu niezliczonych możliwości, warto postawić na coś, co nie tylko sprawi radość, ale także wesprze rozwój malucha. Nietuzinkowe prezenty nie tylko pobudzają wyobraźnię, ale także rozwijają umiejętności manualne, społeczne i poznawcze.
Podejmowanie ryzyka i wychodzenie poza utarte schematy są kluczowymi elementami w procesie rozwoju. Kreatywne zajęcia, które zachęcają do twórczego myślenia czy eksperymentowania, mogą inspirować dzieci do myślenia poza ramami. Dzięki nim uczą się radzenia sobie w różnych sytuacjach, rozwijają swoją kreatywność i umiejętności rozwiązywania problemów. Właśnie takie doświadczenia kształtują ich osobowość oraz przygotowują na przyszłe wyzwania.
Innowacyjne zabawki nie muszą odcinać się od tradycyjnych zajęć. A nawet nie powinny! W końcu po co rezygnować z tego, co jest sprawdzone? Zacznijmy więc od jednej z najstarszych form wyrazu – opowiadania historii.
Słuchanie bajek i tworzenie własnych opowieści to nie tylko doskonała forma zabawy, ale również kluczowy element w rozwoju zdolności poznawczych dziecka. Podczas opowiadania maluchy mają szansę na rozwijanie wyobraźni, wzbogacanie słownictwa oraz naukę struktury narracyjnej. Każda opowieść, nawet ta wymyślona na poczekaniu, staje się narzędziem do eksploracji emocji, relacji międzyludzkich oraz różnorodnych sytuacji życiowych. Dzieci uczą się, jak budować napięcie w fabule, wprowadzać różne postaci i tworzyć nieprzewidywalne zwroty akcji.
Nowy zestaw kreatywny Bajkomat pozwala maluchom snuć niesamowite opowieści i nagrywać je z podziałem na role, które dzięki modulatorowi głosu, stają się bliższe profesjonalnemu studio niż dziecięcej zabawie.
Tego typu kreatywne zabawy nie tylko rozwijają umiejętności językowe, ale także wspierają myślenie krytyczne oraz zdolności analityczne. Ponadto wspólne tworzenie historii z rodzicami lub rówieśnikami sprzyja rozwijaniu umiejętności społecznych, takich jak empatia czy umiejętność słuchania.
Maluchy szybko się nudzą i wie o tym każdy rodzic, który staje na głowie, żeby wymyślić rozrywkę na dłużej niż 10 minut. Kolorowanie, wycinanie, wyklejanie – to wszystko to świetne zajęcia, ale niestety bardzo często w starciu z bajką na ekranie nie mają szans. Co takiego jest w animowanych filmach, że tak trudno czasem odkleić dziecko od telewizora? I czy kreatywne zabawy „analogowe” mogą z tym konkurować?
Oczywiście jako rodzice staramy się ograniczać czas, jaki dziecko spędza przez ekranem, i zachęcać je do innych aktywności. Szukamy sposobów na to, jak zorganizować dziecku czas bez telefonu. Trzeba jednak przyznać, że odpowiednie bajki mają również zalety. Filmy i animacje opowiadają historie, które wciągają dzieci w świat bohaterów. Kiedy maluch obserwuje emocje postaci – ich radość, smutek, zmagania – uczy się rozpoznawać i nazywać własne uczucia.
Fantastyczne światy, magiczne stworzenia i niezwykłe przygody rozwijają również wyobraźnię dziecka. Postaci z bajek często pojawiają się później w rysunkach i historiach, które maluchy tworzą samodzielnie. Animacje wspierają również rozszerzanie dziecięcego słownika i są dobrym sposobem na oswajanie z obcymi językami.
Skupmy się jednak na tym, jak wymienić bajki na zabawy manualne. Z pomocą przychodzi tradycyjna technika animacji. Obecnie wszystko dzieje się na komputerach i tabletach graficznych, gdzie całe zespoły projektują wygląd i ruchy kreskówkowych bohaterów. Kiedyś każdy gest animowanej postaci był szkicowany ręcznie, a płynność uzyskiwało się przez szybkie nakładanie na siebie klatek. Ten rodzaj bajki można z powodzeniem przygotować w domu.
Przyda się do tego zestaw do animacji Animaker Flash. Zadaniem dziecka jest pokolorowanie klatek filmu i wgranie ich do specjalnej aplikacji, która zmienia pojedyncze obrazy w krótkiego gifa. Po nabraniu wprawy, maluch może samodzielnie projektować kolejne animacje.
Naprawdę trudno jest oderwać dziecko od ekranu i to nie tylko z powodu tego, że kolorowe bajki wciągają i hipnotyzują. W niektórych szkołach odchodzi się od książek, a nauczyciele przesyłają dodatkowe materiały w wersji cyfrowej. Tym cenniejszy dla malucha, jego zdrowia i samopoczucia jest czas spędzony na zabawie z własną wyobraźnią – zwłaszcza że można wymyślić naprawdę nietypowe pomysł na prezent, który uczynią je dużo ciekawszymi niż siedzenie przez telefonem.