Brokatowe mazaki – skąd pochodzi brokat?

 

Błyszczy, odbija się od światła, cudownie migocze, zwracając na siebie uwagę. Kochają go dziewczynki, ale i chłopcy lubią, kiedy nadruk na koszulce albo piórniku lśni w słońcu. Mowa oczywiście o brokacie. Z okazji Święta Brokatu przyjrzyjmy się tym błyszczącym drobinkom i pomówmy o tym, dlaczego tak ważne jest, by brokatowe mazaki i inne świecące gadżety pochodziły z naprawdę sprawdzonego źródła.

Brokatowe mazaki – skąd pochodzi brokat?

Najwidoczniej potrzeba ozdabiania i uszlachetniania przedmiotów istniała w człowieku od zawsze. Kiedyś były to świątynie i grobowce, dzisiaj to głównie ubrania i akcesoria. Przez lata upiększano przedmioty codziennego użytku różnymi sposobami, z których część dzisiaj uznalibyśmy raczej za oszpecanie, a nie dodawanie wdzięku. Niezmienna pozostała jedna rzecz – to, co się błyszczy, jest piękne. 

Obecnie mamy nieograniczony wybór brokatowych mazaków, farb i zakreślaczy, którymi można ozdabiać wszystko, łącznie z ciałem. Kiedyś jednak ludzie musieli radzić sobie inaczej. Podwaliny brokatu powstały w starożytnym Egipcie, gdzie brokatowymi pisakami dekorowano hieroglify i sarkofagi. Błyszczący tusz otrzymywano ze zmiażdżonych kamieni oraz pancerzy owadów. Później połyskujące mozaiki tworzono z odłamków kolorowego szkła. 

brokatowe flamastry Maped

Takimi metodami raczono sobie aż do 1934 roku, kiedy to amerykański mechanik, Henry Ruschmann, stworzył maszynę do cięcia blach z tworzywa sztucznego. Maszyna nie była wynalazkiem doskonałym – czasem się zacinała, a odpady miały kształt drobnych, migoczących drobinek. Pracownicy zakładu zbierali je i dekorowali nimi choinki. 

 

Kto pokochał brokat?

Mika to minerał, którego kryształy mają postać niewielkich, błyszczących drobinek. Malachit jest kamieniem naturalnym o głębokim, zielonym kolorze. Pancerze chrząszczy mienią się na niebiesko, zielono i fioletowo. Takie kolory miał świat przed wynalezieniem syntetycznego brokatu, jaki znamy dzisiaj. 

Obecnie brokat stosuje się praktycznie w każdej gałęzi przemysłu. W drogeriach półki uginają się pod artykułami do makijażu mieniącymi się we wszystkich kolorach tęczy. Restauratorzy serwują dania i napoje z jadalnym brokatem, a moda pokochała świecące napisy i grafiki. Najwięcej brokatu można jednak znaleźć w tych produktach, które są skierowane dla dzieci. 

brokatowe pisaki Maped

Maluchy lubią błyskotki, które przyciągają wzrok. Świecić zaczęło się wszystko – ubrania, zabawki, gadżety i artykuły szkolne. Dodatkowo wymyślono sposób na to, żeby dzieci same mogły ozdabiać swój świat. W sklepach pojawiły się brokatowe pisaki, kleje z drobinkami, połyskujące żelpeny i gotowe taśmy klejące, z których drobinki kruszyły się i przyklejały do skóry, ścian i podłogi. Problem w tym, że nie każdy tego rodzaju produkt jest bezpieczny.

 

Czy brokatowe pisaki są bezpieczne?

Alarm podnieśli ekolodzy i kosmetolodzy – jedni martwili się o planetę, drudzy o zdrowie osób, które nakładają brokat na skórę. Drobinki, które wynalazł amerykański mechanik to syntetyczne tworzywo, powstałe z folii poliestrowej. Dla środowiska to mikroplastik, który zanieczyszcza morza i oceany, a wraz ze spożywanymi przez nas rybami trafia do naszych żołądków. Nakładanie nieprzebadanych substancji na skórę wiąże się natomiast z podrażnieniem i uczuleniami. Jest to ważne szczególnie w kontekście dzieci. 

zakreślacze Maped

Brokat jest wspaniałym dodatkiem do dziecięcych zabaw i prac plastycznych. Zwiększa atrakcyjność zabaw kreatywnych, pozwala dzieciakom samodzielnie tworzyć wyjątkowe kartki świąteczne, laurki, czy wykonywać unikatowe prezenty, na przykład połyskujące zakładki do książęk. Aby mieć pewność, że fundujemy dziecku bezpieczną zabawę, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, z jakich produktów korzysta.

Brokatowe mazaki Maped przeszły wszystkie testy bezpieczeństwa i zostały wpuszczone na rynek jako zgodne z regulacjami. Tusz jest spieralny i bezpieczny dla skóry, dlatego ubrudzenie się – które w dziecięcej zabawie jest stałym punktem programu – nie będzie dla delikatnej skóry dziecka niebezpieczne. 

26 sierpnia obchodzimy Święto Brokatu. Z tej okazji mamy dla Was -10% na brokatowe produkty Maped. Świętuj z nami, dbając o zdrowie swojego malucha!

Polecane produkty

Pastelowe zakreślacze Fluo Peps z brokatem 4 szt.

Pastelowe zakreślacze Fluo Peps z brokatem 4 szt.

Nowa technologia: pastelowy tusz brokatowy z mieniącymi się efektami
Flamastry brokatowe 10 kolorów

Flamastry brokatowe 10 kolorów

Wyjątkowo błyszczące flamastry brokatowe

Polecane artykuły

Flamastry, pisaki, mazaki...

Flamastry, pisaki, mazaki...
Pisaki, flamastry czy mazaki? Niezależnie od nazwy trudno sobie wyobrazić tworzenie prac plastycznych bez tego typu produktów, dlatego warto lepiej poznać tą kolorową grupę przyborów plastycznych.   Więcej

Ćwiczenia logopedyczne–dmuchane flamastry

Ćwiczenia logopedyczne–dmuchane flamastry
Z okazji Europejskiego Dnia Logopedy poruszamy temat problemów z wymową i rozwojem mowy u dzieci. Proponujemy też kilka kreatywnych ćwiczeń, które pomogą je rozwiązać, łącząc rozwój z zabawą.  Więcej

Czas na kolorowe kredki!

Czas na kolorowe kredki!
Czy kolorowe kredki mogą być lepsze od zabawki? Jakie są rodzaje kredek i jak wybrać kredki najlepsze dla małego dziecka? Więcej o produktach dających radość kolorowania w artykule.   Więcej

Kolorowanka dla dzieci – ćwiczenie na skupienie

Kolorowanka dla dzieci – ćwiczenie na skupienie
Czterolatki są w stanie utrzymać koncentrację maksymalnie na 20 minut. Są jednak sposoby, żeby ćwiczyć skupienie. Zobacz, jak pracować z dzieckiem nad koncentracją uwagi. Więcej