Ćwiczenia logopedyczne–dmuchane flamastry

 

 

Dzieci są małymi indywidualistami. Lubią stawiać na swoim, testować cierpliwość opiekunów i zbaczać z utartych ścieżek w poszukiwaniu nieodkrytych jeszcze ciekawostek. Wszystko co robią, lubią robić w swoim tempie, bez względu na to, czy chodzi o szybkie bieganie za piłką, czy powolne układanie klocków w skupieniu. Każde z nich samo decyduje też o tym, kiedy zacznie mówić. Jako opiekunowie możemy jednak zrobić coś, co pomoże im robić to sprawniej.

Mowa u dziecka

To nie jest tak, że nikt tego nie zbadał, a to, kiedy dziecko zaczyna mówić zależy od łutu szczęścia. Lekarki i logopedzi napisali już tysiące artykułów na ten temat, podając różne odpowiedzi, jednak wniosek zawsze pozostaje ten sam – normy rozwojowe są tylko pewnymi sugestywnymi ramami, a to, że nasz maluch nieco od nich odbiega nie powinno spędzać snu z powiek. Dzieci bardzo trafnie wyczuwają nastrój rodziców, dlatego nie warto nadmiernie się tym przejmować i zmieniać stresu w oczekiwania wobec malucha. Czynnikiem, który ma największe znaczenie w rozwoju mowy jest dobrostan i kondycja psychofizyczna. Dziecko poddane dużej presji zamknie się w sobie i nie tylko nie będzie mówić poprawnie, ale istnieje zagrożenie, że zupełnie przestanie się odzywać w obawie przed oceną. 

flamastry

Jeśli więc martwisz się, że dziecko nie mówi lub ma problem z artykulacją niektórych głosek, pomocne mogą okazać się ćwiczenia i wspólna praca, czasem przy wsparciu specjalisty. Chociaż o opóźnionym rozwoju mowy można mówić dopiero wtedy, kiedy formy komunikacji są nieadekwatne do wieku i opóźnione o co najmniej 6 miesięcy, warto ją rozpocząć po pierwszych podejrzeniach, że naszej pociesze trudniej niż rówieśnikom jest przełamać się do wypowiedzenia pierwszego słowa.

 

Ćwiczenia logopedyczne dla dzieci

W przypadku opóźnionego rozwoju mowy ćwiczenia logopedyczne zwykle opierają się na zabawach dźwiękonaśladowczych. Podczas tego rodzaju zabaw rodzic prezentuje zestaw odgłosów naśladujących otoczenie (szczekanie psów, muczenie krów, zapalanie samochodu, ćwierkanie ptaków, padanie deszczu, itp.), a maluch próbuje jak najdokładniej je powtórzyć. Ciekawym wzbogaceniem tego ćwiczenia jest dodanie bodźca wizualnego, na przykład książeczki lub kolorowanki, na której znajdują się źródła naśladowanych odgłosów. Dobrze też sprawdzają się do tego zeszyty kreatywne z kalką lub naklejki w kształcie zwierzątek, które można ukryć w różnych zakamarkach domu.

kalka zeszyt kreatywny

Jeśli wykonywane regularnie ćwiczenia nie przyniosą poprawy, warto wybrać się do poradni logopedycznej. Przyczyn kłopotów z mową może być wiele i nie wszystkie można rozwiązać treningiem jamy ustnej. Na opóźniony rozwój mowy mogą wpływać niedosłuch, problemy z migdałkami i kanalikami słuchowymi czy nawet zbyt duża ilość bodźców z otoczenia. 

 

Ćwiczenia oddechowe logopedia

Jak prawidłowo oddychać? Tego nie wiedzą nawet dorośli, na co dowodem jest zadyszka po szybszym marszu lub wejściu po schodach. Trudno więc oczekiwać, że maluchy opanują tę sztukę samodzielnie. Z pomocą przychodzą ćwiczenia oddechowe, które kształtują aparat artykulacyjny. Polegają one na przyzwyczajeniu dziecka do nabierania powietrza nosem i wydychania go przez usta. Trenować można wszędzie – wąchając kwiaty na spacerze, pobudzając do ruchu dmuchawce, przesuwając bez użycia ruch papierowe statki na tafli wody, a nawet ćwicząc zdmuchiwanie świeczek przed imprezą urodzinową.

 

Aby całe ćwiczenie jeszcze bardziej przybrało formę zabawy, pomocne mogą okazać się dmuchane flamastry, które działają w oparciu o stymulację prawidłowego oddechu. Ustnik uniemożliwia nabierania powietrza ustami, sugerując maluchowi oddychanie nosem. Wydychane powietrze przesuwa kolorowy tusz flamastrów, dzięki czemu można tworzyć nietuzinkowe rysunki. 

flamastry dmuchane

Kontrolowanie oddechu nie tylko usprawnia aparatu mowy, ale przydaje się też do kształtowania innych czynności związanych z układem oddechowym. Wielu rodziców zastanawia się jak nauczyć dziecko dmuchać nos. Zanim sięgnięcie po modne ostatnio usuwaniu wydzieliny przy pomocy odkurzacza, dajcie szansę serii zadań logopedycznych z dmuchanymi flamastrami. 

 

Ćwiczenia artykulacyjne dla dzieci

Aparat mowy składa się z aparatu oddechowego, fonacyjnego i artykulacyjnego. Ten ostatni odpowiedzialny jest za kształtowanie dźwięków: wibrującego „r”, krótkiego „t”, gardłowego „g” czy pełnego „a”. Aby poprawnie wymawiać wszystkie głoski, można posłużyć się kilkoma prostymi ćwiczeniami prosto z zajęć logopedycznych. Są to między innymi: wysuwanie i chowanie języka, ruchy poprzeczne, rysowanie kół czubkiem języka czy dotykanie poszczególnych zębów.

język

Logopeda dla dziecka przygotowuje zwykle zestaw kart pracy, które pomagają wyobrazić sobie wykonywane ruchy. W domowych warunkach można wykorzystać ćwiczenia logopedyczne do druku lub wykonać karty pracy wraz z dzieckiem, przy okazji spędzając kreatywnie czas na rysowaniu. 

 

Logopedyczne zabawy

Na rozwój mowy wpływają nie tylko ćwiczenia narządów mowy, ale też treningi ogólnorozwojowe, w tym motoryki małej i dużej. Motoryka duża oznacza szeroko pojęty ruch. Dziecko, które spędza wiele godzin, uczestnicząc w zabawach sportowych (gra w piłkę, skakanie na skakance, bieganie, turlanie się, itp.) ma większe szansę na rozwój mowy bez kłopotów artykulacyjnych. Motoryka mała dotyczy natomiast świadomego ruchu rąk i dłoni. O tym, jak ważne jest stymulowanie jej pisaliśmy w poprzednich wpisach. Badania wykazują, że zabawy z użyciem dłoni dobrze wpływają nie tylko na koordynację i koncentrację, ale też na giętkość języka, żuchwy i warg. Wszystko to dzieje się dlatego, że receptory decydujące o sprawności ruchowej znajdują się w mózgu blisko ośrodków mowy. 

farby do malowania palcami

Warto więc wygospodarować czas na wspólne zabawy sensoryczne, na przykład lepienie z plasteliny lub masy plastycznej, malowanie farbami przy użyciu palców, proste origami czy nawet tradycyjne kolorowanie. Ważne, aby pamiętać, że są to formy ćwiczeń przez zabawę, a więc warto zadbać o to, by odbywały się w skupieniu i z dużą świadomością ruchów. 

Polecane produkty

Flamastry dmuchane String Art

Flamastry dmuchane String Art

Flamastry do wykonywania prac plastycznych specjalną, unikalną techniką.  Zestaw zawiera wszystko, co jest potrzebne do stworzenia unikalny...
Flamastry dmuchane Pop Art

Flamastry dmuchane Pop Art

Magiczne ilustracje powstające z chmurki atramentu. 
Flamastry dmuchane mega zestaw 24 kolory

Flamastry dmuchane mega zestaw 24 kolory

Flamastry ze specjalną dyszą umożliwiające tworzenie unikalnych motywów.
Farby Color Peps do malowania palcami już od 1 roku życia

Farby Color Peps do malowania palcami już od 1 roku życia

Bezpieczne, nietoksyczne farby dla maluchów do malowania palcami.
Zwierzęta - zeszyt z kalką do kreatywnej zabawy

Zwierzęta - zeszyt z kalką do kreatywnej zabawy

Zeszyt Zwierzęta zawiera strony z szablonami zwierząt oraz transparentną, samoprzylepną kalką do ich odrysowywania i kolorowania...
Dinozaury - zeszyt z kalką do kreatywnej zabawy

Dinozaury - zeszyt z kalką do kreatywnej zabawy

Zeszyt Dinozaury zawiera strony z szablonami dinozaurów i transparentną, samoprzylepną kalką do ich odrysowywania i kolorowania...
Zestaw z masą plastyczną i akcesoriami

Zestaw z masą plastyczną i akcesoriami

Pierwszy zestaw dla najmłodszych artystów. Zawiera masę plastyczną, narzędzia, a także świetnie, bezpieczne nożyczki dla dzieci....

Polecane artykuły

Jak pozytywne emocje wpływają na rozwój dziecka?

Jak pozytywne emocje wpływają na rozwój dziecka?
Na rozwój dziecka i jego chęci do nauki wpływają nie tylko regularne ćwiczenia i godziny spędzone w książkach. Z okazji Światowego Dnia Uśmiechu opowiadamy o tym, jak ważne w życiu maluchów są pozytywne emocje.  Więcej

Odrysowywanie wpływa na pisanie!

Odrysowywanie wpływa na pisanie!
Obrysowywanie szablonów i kopiowanie rysunków to ważne zabawy stopniowo przygotowujące rękę dziecka do nauki pisania. Zobacz, co może bardzo urozmaicić takie zajęcia. Więcej

Czym zająć dziecko w dzień bez telefonu (i nie tylko)

Czym zająć dziecko w dzień bez telefonu (i nie tylko)
Nasze dzieci są przywiązane do telefonów komórkowych i nie mogą bez nich żyć. Co możemy zrobić, żeby to zmienić? Jak możemy im pomóc odkryć na nowo zabawę bez telefonów? Więcej

Mozaiki i bransoletki w rozwoju dziecka

Mozaiki i bransoletki w rozwoju dziecka
Naklejanie i nawlekanie to bardzo dobre ćwiczenie wpływające na rozwój rączek dzieci. Zobacz, jak zabawa może stać się świetnym przygotowaniem do nauki pisania. Więcej