Ćwiczenie rąk z masami plastycznymi

 

Precyzję ruchu, koordynację i siłę naszych rąk ćwiczymy od urodzenia. W chwili, gdy zaczynamy wybierać zabawki dla dziecka, warto pomyśleć o tym, jakie korzyści może przynieść zabawa. Podpowiadamy, jak bawić się masami plastycznym, aby ćwiczyć rączki dziecka.

Masy plastyczne dla dzieci

Masa plastyczna, ciastolina, masa lekka, masa solna to produkty, po które warto sięgać podczas zabawy z dziećmi przez wiele lat. Dzieci zazwyczaj lubią ugniatanie i lepienie, szczególnie jeśli masy są wielobarwne i dodatkowo można mieszać ich kolory.

Terapia ręki przez zabawę

Warto wiedzieć jakie elementy z terapii ręki wpleść w zabawę, aby zapewniła dzieciom:

  • rozwijanie umiejętności manualnych i manipulacyjnych
  • doskonalenie precyzji rąk
  • usprawnienie koordynacji wzrokowo-ruchowej
  • pobudzanie zmysłu dotyku przez stymulację czucia powierzchownego i głębokiego
  • rozwijanie umiejętności planowania ruchu i wyobraźni przestrzennej.

Zabawa wałeczkami z masy

Jaka masa plastyczna do zabawy?

Dla najmłodszych dzieci warto wybierać produkty przeznaczone dla odpowiedniej grupy wiekowej jak specjalnie przygotowane zestawy z masą plastyczną. Masa powinna być wystarczająco miękka, aby małe rączki dziecka mogły nadać jej kształt bez zmęczenia, które może szybko prowadzić do zniechęcenia zabawą. Jeśli w zestawie są akcesoria, to zachęcaj dziecko do ich wykorzystywania, niech ćwiczy precyzję ruchów dłoni. Różne rodzaje masy to różne wrażenia sensoryczne. Miękka, aksamitna masa lekka będzie inaczej oddziaływać na zmysł dotyku niż cięższa masa solna. Samo ugniatanie masy w dłoni wzmacnia jej mięśnie, ale jednocześnie może mieć działanie relaksujące.

Ugniatanie masy plastycznej

Lepienie obiema rączkami

Im starsze dziecko, tym bardziej skomplikowane kształty może tworzyć. Niezależnie od tego, czy maluszek tylko rozgniata kulki utoczone z masy, czy też samodzielnie wykonuje dzikie zwierzątka, zaczarowanego kota lub jednorożca, zawsze warto starać się, żeby przy okazji lepienia i tworzenia wykonało ćwiczenia obu rąk. Jeśli dziecko ma już ustaloną lateralizację (czyli dominującą stronę ciała), to powinno wykonywać zadania, zaczynając od ręki dominującej.

Wałkowanie i lepienie z masy plastycznej

Ćwiczenie dłoni i całych rąk

Lepienie z masy plastycznej lub masy lekkiej zwykle wymaga przygotowania wałeczków i kulek oraz wycinania kształtów. Pamiętaj, żeby zachęcać dziecko, aby starało się używać do tego obu rąk. Jeśli podczas zabawy łokcie dziecka będą oparte o stół, pracować będzie bardziej nadgarstek i dłoń. Jeżeli ręka nie jest oparta o blat stołu, pracuje również staw łokciowy. To ważne, żeby podczas wałkowania lub lepienia kulek z masy plastycznej ćwiczyć całą rękę, a nie tylko dłoń. Podczas nauki pisania, znaczenie ma nie tylko sprawność dłoni, ale również łokcia i barku, a nawet postawa całego ciała.

Wycinanie kształtu z masy

Doskonalenie dysocjacji palców

Podczas spontanicznych zabaw masą plastyczną Twoje dziecko może wzmacniać poszczególne palce. Może także ćwiczyć umiejętność poruszania każdym z nich osobno, czyli doskonalić dysocjację palców. Wyćwiczona dysocjacja palców bardzo pomaga dziecku w wypracowaniu prawidłowego chwytu podczas pisania. Możesz jednocześnie bawić się i ćwiczyć z Twoim dzieckiem podczas lepienia masą plastyczną lub masą lekką. Wystarczy, że zapamiętasz te wskazówki: 

1️⃣ Zachęć dziecko do chwytania i przenoszenia kulki kciukiem i każdym palcem po kolei.

Ćwiczenie dysocjacji przez przekładanie kulek2️⃣ Zróbcie wałeczek z masy plastycznej, niech dziecko wciska w nią wszystkie palce po kolei, zaczynając raz od kciuka, a raz od małego palca. Takie ugniatanie wzmacnia każdy palec osobno.

Ćwiczenie dysocjacji z wałeczkiem3️⃣ Utoczcie spore kulki z masy plastycznej, po to, żeby dziecko mogło je rozgniatać na płasko poszczególnymi palcami po kolei, zaczynając raz od kciuka, a raz od małego palca.

Ćwiczenie przez uginiatanie kulek wszstkimi palcami

➡️ Pamiętaj, że te ćwiczenia są wskazane dla obu rączek dziecka. ⬅️

Wspomaganie rozwoju przez zabawę

Zabawy masą plastyczną, modelowanie kształtów, tworzenie kompozycji przestrzennych i udoskonalanie szczegółów są jednymi z istotniejszych ćwiczeń przez zabawę, zalecanych dla dzieci, ponieważ przygotowują całą rękę do umiejętności grafomotorycznych. Zachęcaj dziecko do takich zajęć niezależnie od jego wieku. Ćwiczenia dłoni są korzystne zarówno dla małego dwulatka, przedszkolaka, jak i zdawałoby się już dużego sześciolatka. Dla każdego z nich możesz wybrać rodzaj masy dobrany do jego umiejętności, zdolności i upodobań. Dobrym przykładem dopasowania produktu do możliwości dziecka jest zestaw do lepienia zwierzątek dla pięciolatków.

Zwierzątka z masy lekkiej

Zestawy masy plastycznej jako pomysł na prezent

Duży zestaw wielokorowej masy może być świetnym prezentem dla trzy latka, może to być również prezent dla czterolatka. Dla jeszcze młodszych dzieci można wybrać małą walizeczkę zawierającą zarówno masę, jak i proste akcesoria. Ciekawa propozycja dla starszych dzieci to zestaw będący połączeniem puzzli 3D z masą plastyczną. Podczas zabawy powstanie własnoręcznie zrobiony dinozaur lub jednorożec. 

Dinozaur i jednorożec z masy

Bawcie się z dziećmi w lepienie masą. Sami widzicie, jak wiele korzyści może to przynieść: wspólnie spędzony czas, radość tworzenia i terapia ręki jednocześnie. 

Udanego lepienia, ugniatania i wałkowania!

Ula z esprado.pl

Polecane produkty

Jednorożec puzzle 3D i masa plastyczna

Jednorożec puzzle 3D i masa plastyczna

Legendarny Jednorożec z trójwymiarowych puzzli i masy plastycznej
Dinozaur puzzle 3D i masa plastyczna

Dinozaur puzzle 3D i masa plastyczna

Drapieżny T-Rex z trójwymiarowych puzzli i masy plastycznej
Zestaw z masą plastyczną i akcesoriami

Zestaw z masą plastyczną i akcesoriami

Pierwszy zestaw dla najmłodszych artystów. Zawiera masę plastyczną, narzędzia, a także świetnie, bezpieczne nożyczki dla dzieci....
Zestaw z masą plastyczną w 20 kolorach i akcesoriami

Zestaw z masą plastyczną w 20 kolorach i akcesoriami

Aż 20 kolorów masy plastycznej do kreatywnej zabawy wspierającej sprawność rączek dziecka
Lekka masa do modelowania Friends słodkie zwierzaki

Lekka masa do modelowania Friends słodkie zwierzaki

Zasychająca na powietrzu masa do lepienia i modelowania
Lekka masa do modelowania Friends dzikie zwierzaki

Lekka masa do modelowania Friends dzikie zwierzaki

Zasychająca na powietrzu masa do lepienia i modelowania
Lekka masa do modelowania Friends magiczne zwierzaki

Lekka masa do modelowania Friends magiczne zwierzaki

Zasychająca na powietrzu masa do lepienia i modelowania

Polecane artykuły

Czym zająć dziecko w dzień bez telefonu (i nie tylko)

Czym zająć dziecko w dzień bez telefonu (i nie tylko)
Nasze dzieci są przywiązane do telefonów komórkowych i nie mogą bez nich żyć. Co możemy zrobić, żeby to zmienić? Jak możemy im pomóc odkryć na nowo zabawę bez telefonów? Więcej

Mozaiki i bransoletki w rozwoju dziecka

Mozaiki i bransoletki w rozwoju dziecka
Naklejanie i nawlekanie to bardzo dobre ćwiczenie wpływające na rozwój rączek dzieci. Zobacz, jak zabawa może stać się świetnym przygotowaniem do nauki pisania. Więcej

Odrysowywanie wpływa na pisanie!

Odrysowywanie wpływa na pisanie!
Obrysowywanie szablonów i kopiowanie rysunków to ważne zabawy stopniowo przygotowujące rękę dziecka do nauki pisania. Zobacz, co może bardzo urozmaicić takie zajęcia. Więcej