Mozaiki i bransoletki w rozwoju dziecka

 

Wydaje się, że naklejanie czy nawlekanie to najprostsze dziecięce zabawy. Proste zajęcia mogą jednak okazać się najbardziej pożyteczne. Małe rączki ćwiczą wtedy zdolności manualne przydatne podczas nauki pisania. Zobacz, jak im w tym pomóc.

Kto powiedział, że biżuteria jest tylko dla dorosłych? Błyskotki, cekiny, cyrkonie i kolorowe sznureczki są czymś, na czym oko zawiesi każda mała dziewczynka. Nieważne, czy w naszyjniku lub pierścionku, czy na pamiętniku, laurce lub kuferku – świecidełka zawsze podbijają serca maluchów. Zestawy do robienia bransoletek z gumek, muliny czy koralików od lat pojawiają się w listach do świętego Mikołaja i w marzeniach urodzinowych. 

 

Bransoletki dla dzieci

Spinki, kokardki, kolorowe gumki do włosów i wisiorki to elementy obowiązkowe w kolekcji akcesoriów każdej małej dziewczynki. W przeciwieństwie do niektórych dorosłych, maluchy nie zwracają uwagę na markę, materiał, kruszec czy cenę. Nie znają różnicy między złotem a złotym kolorem, a cyrkonie z powodzeniem zastępują diamenty, rubiny czy szafiry. Bransoletka Pandora w dziecięcym wydaniu może być zrobiona z plastikowych koralików, ważne tylko, żeby spełniała kilka podstawowych warunków.

 

✅ Po pierwsze, dziecięce dodatki muszą być kolorowe. Maluchy kochają kolory i najchętniej zamieszkałyby w krainie na końcu tęczy, gdzie wszystko zatopione jest w pięknych barwach. 

✅ Po drugie, im więcej błysku, tym lepiej. Błyskotki przyciągają wzrok, pięknie mienią się w słońcu i sprawiają, że ten kto je nosi czuje się naprawdę wyjątkowo.

✅ Po trzecie, konieczna jest wygoda. Nawet najpiękniejsza biżuteria nie zyska sympatii małych dziewczynek, jeśli będzie szarpała za włosy, zahaczała o ubranka albo uciskała nadgarstki. 

Zabawa w tworzenie bransoletek

Dzieci lubią kolorowe koraliki. Najmłodsze najpierw przesypują je między palcami, potem uczą się je nawlekać w sznury korali. Starsze mogą bawić się, tworząc bransoletki na sznurku.

Koraliki do bransoletek

Koraliki do bransoletek powinny być dostosowane wielkością do wieku i możliwości dziecka. Nawlekać można również duże i małe guziki albo plastikowe elementy, takie jak w zestawie do robienia wisiorków, bransoletek i breloczków.

Im starsze dziecko, tym koraliki mogą być drobniejsze. W zestawie Fabryka bransoletek znajdziesz małe koraliki i różne sznureczki. Wykonanie takiej bransoletki wymaga już pewnej wprawy w nawlekaniu.

Nawlekanie koralików

Bransoletka na sznurku

Nawlekanie jest doskonałym ćwiczeniem manipulacyjnym. Usprawnia koordynację wzrokowo – ruchową oraz jednoczesną pracę obu rąk. Uczy też cierpliwości, a to korzystnie wpływa na koncentrację uwagi dziecka podczas wykonywania zadań. Podczas nawlekania małych elementów dziecko doskonali chwyt pęsetkowy i precyzję ruchu

Kolorowa bransoletka z koralików powstanie, gdy w jednej ręce jest koralik, w drugiej żyłka, sznureczek lub igła z nitką. Taka zabawa wymaga koordynacji obu rąk oraz wzroku.

 

Przewlekanie i szycie

Podobne ćwiczenia jak przy nawlekaniu koralików, są wykonywane podczas przewlekania i szycia.

Młodszym dzieciom polecamy przeciąganie grubego sznureczka lub tasiemki przez wcześniej przygotowane otwory w kawałku drewna albo plastiku. Starsze dzieci mogą przeciągać nitki przez kartonowe szablony zgodnie z przygotowanym wzorem. W ten sposób mogą tworzyć mandale lub ozdobne obrazki, a nawet ruchome marionetki. 

Polecamy gotowe zestawy takie jak ten z maszyną do szycia. Znajdziesz tam wszystko, co potrzebne do zabawy. Najbardziej wprawionym dzieciom polecamy ręczne szycie z kawałków materiału, a nawet spróbowanie swoich sił w samodzielnym tworzeniu gumek typu scrunchie.

Wszystkie zajęcia związane z przewlekaniem nitek i szyciem to ćwiczenia koordynacji wzrokowo–ruchowej. Dziecko doskonali jednoczesną pracę obu rąk. To wszystko dzieje się podczas zabawy, gdy trzyma w jednej ręce materiał, w drugiej igłę ze sznureczkiem lub kolorową nitką.

 

⭐️ Zestaw kreatywny dla dzieci – najlepszy pomysł na prezent

To, że dzieci uwielbiają pracę kreatywną nie jest żadną tajemnicą. Trudniej jest wymyślić zabawy, które wymagają użycia wyobraźni, sprawiają dużo radości, a przy okazji mają walor edukacyjny. Z pomocą przychodzą gotowe zestawy kreatywne i zestawy edukacyjne! Tego rodzaju zabawki angażują maluchy, łącząc naukę z rozrywką. Przecież każde dziecko ma w sobie cząstkę artysty, o czym pisaliśmy tutaj ➡️ Każde dziecko może być artystą

Zestawy do robienia bransoletek dla dzieci to świetne zabawki dla dziewczynek w różnym wieku. Dzięki konieczności skrupulatnego nawlekania koralików na żyłkę małe dłonie uczą się precyzji i przyzwyczajają się do nowych chwytów. W zaangażowanych zabawą maluchach budzi się skupienie, które często bywa przytłumione ekranami tabletów, telefonów czy telewizorów. Szybko zmieniające się obrazy negatywnie wpływają na koncentrację, dlatego warto szukać zajęć, które pomogą ją wzmocnić.

Zabawki kreatywne mają jeszcze jedną zaletę, tym razem terapeutyczną – budują w dzieciach wiarę we własne możliwości i talenty. Samodzielne tworzenie przedmiotów od podstaw pokazuje, że przy dobrej organizacji pracy, właściwej instrukcji i zaangażowaniu (a czasem też drobnej pomocy rodzica ????) znikają wszelkie bariery. To bardzo ważne, ponieważ zachęca dzieci do podejmowania nowych wyzwań i eksperymentowania.

neonowa fabryka bransoletek

Bransoletki z koralików na sznurku

Poprzednie pokolenie kochało kolorowe żyłki, z których można było zapleść oryginalne breloczki, bransoletki i wisiorki. Filofun zrobił prawdziwą furorę wśród ówczesnych dzieciaków, ale dzisiaj pamięć o nim nie zginęła. Kultowy produkt nie jest może aż tak popularny jak w latach swojej świetności, jednak pomysł tworzenia przywieszek i bransoletek z muliny zainspirował projektantów z firmy Maped do stworzenia fabryki bransoletek.

Jest to nie tylko zabawka kreatywna, ale też edukacyjna. Rozwija w dzieciach umiejętności manipulacyjne dłoni i palców, koordynację wzrokowo-ruchową i jednoczesną pracę obu rąk.

 

Wyplatanie bransoletek

Starsze dzieci, które technikę zaplątania i nawlekania opanowały do perfekcji, mogą spróbować swoich sił w pracy z bardziej profesjonalnym sprzętem. Nowa fabryka bransoletek z maszynką do robienia koralików przeniesie produkcję biżuterii dla dzieci na wyższy poziom. W nowym zestawie można znaleźć nie tylko urządzenie do wyciskania koralików z filcowego podkładu, ale też podstawkę na gotowe ozdoby, która ułatwia nawlekanie i pozwala tworzyć coraz bardziej skomplikowane kompozycje. 

Bransoletka dla dziewczynki i dla chłopaka, bransoletka na nogę i na rękę, bransoletka dla dzieci, ale i dla dorosłych – tyle możliwości w jednym zestawie to definicja idealnego prezentu dla kreatywnego malucha. 

 

Przyklejanie, czyli zabawa w tworzenie mozaiki

Małe, samoprzylepne kwadraciki lub kółeczka są niezbędne w ćwiczeniach ręki.

Kwadraciki niebieskiej mozaiki samoprzylepnej

Fotomozaiki

Twoje dziecko może naklejać mozaiki na duże, kolorowe plansze z nadrukowanymi wzorami. Zazwyczaj mają już zaznaczone miejsca, w których należy umieścić kwadraciki w konkretnym kolorze. Możesz wybrać plansze z zabawnymi zwierzątkami lub zwierzakami w podróży. Takie proste mozaiki do wyklejania będą świetnym zajęciem dla pięciolatka.

Fotomozaika przedstawiająca zwierzątka

Mozaiki dla dzieci w postaci fotogadżetów

Wyklejać można nie tylko plansze, ale również bardziej skomplikowane kształty. W przypadku zestawu fotogadżetów nagrodą może być wspólna zabawa w robienie śmiesznych zdjęć. To świetny prezent dla czterolatka.

mozaika-fotogadzety

Mozaiki do wyklejania

A może Twoje dziecko chętniej sięgnie po przestrzenne formy z mozaikami? Może ozdobić samoprzylepnymi kwadracikami kuferek na biżuterię lub pamiętnik zamykany na kluczyk. Starsze dziecko może tworzyć mozaiki artystyczne: ozdobne mandale.

Mandale ozdobione mozaikami

W zestawie do tworzenia mandali samoprzylepne mozaiki mają kształt różnej wielkości kółeczek. To dobra propozycja, dla tych, którzy szukają odmiany dla kwadracików.

 

Rozwój sprawności ręki

Mozaiki samoprzylepne są świetną zabawą. Podczas wyklejania dzieje się dużo dobrego dla rozwoju dziecka:

  • Podczas pracy dłoni, nadgarstków i palców następuje usprawnienie małej motoryki ręki.
  • Wyklejanie za pomocą palca wskazującego i kciuka doskonali chwyt pęsetkowy.
  • Przyklejanie małych elementów w oznaczone miejsca, to ćwiczenie precyzji ruchu.
  • Ćwiczenie dysocjacji palców, czyli umiejętność używania każdego palca osobno.

wyklejanie mozaiki

Dysocjacja palców

Dysocjacja palców umożliwia wypracowanie prawidłowego chwytu pisarskiego. Wyćwiczone palce łatwiej i pewniej chwytają ołówek, długopis lub kredkę.

Wszelkie mozaiki samoprzylepne są świetną okazją do doskonalenia dysocjacji palców. Wystarczy, że zachęcisz dziecko do przyklejania naklejek z wykorzystaniem kciuka i każdego palca po kolei.

Kwadracik mozaiki powinien być chwytany kolejno przez: kciuk + palec wskazujący, kciuk + palec środkowy, kciuk + palec serdeczny, kciuk + palec mały.

 

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was do tego, że niepozorne naklejanie mozaiki, nawlekanie koralików i szycie nitką może przynieść ogromne zmiany w rozwoju maluchów. Zaproście dzieci do takich zajęć, a przygotujecie je do nauki pisania i innych wyzwań, jakie czekają je w szkole.

Miłej zabawy,

Ula z esprado.pl

Polecane produkty

Sekretny pamiętnik na kluczyk

Sekretny pamiętnik na kluczyk

Pamiętnik do własnoręcznego ozdobienia, zamykany na kluczyk. 
Kuferek na biżuterię - mozaiki

Kuferek na biżuterię - mozaiki

Sekretny kuferek na kluczyk do oklejenia mozaiką.
Zestaw kreatywny Fotomozaiki zwierzaki słodziaki

Zestaw kreatywny Fotomozaiki zwierzaki słodziaki

Kolorowe mozaiki dla dzieci ze słodkimi zwierzakami do ozdabiania.
Zestaw kreatywny Fotomozaiki zwierzaki podróżniaki

Zestaw kreatywny Fotomozaiki zwierzaki podróżniaki

Kolorowe mozaiki dla dzieci z podróżującymi zwierzakami do ozdabiania.
Zestaw kratywny Fotomozaiki zwierzaki fajniaki

Zestaw kratywny Fotomozaiki zwierzaki fajniaki

Kolorowe mozaiki dla dzieci z zabawnymi zwierzakami do ozdabiania.
Zestaw kreatywny aksamitne Mandale mozaiki

Zestaw kreatywny aksamitne Mandale mozaiki

Mozaikowe mandale dla dzieci to zabawa w wyklejanie miękkimi naklejkami.
Magiczne Breloczki Bransoletki i Wisiorki

Magiczne Breloczki Bransoletki i Wisiorki

Zestaw "zrób to sam" do tworzenia własnych kolorowych ozdób
Fabryka bransoletek kompletny zestaw

Fabryka bransoletek kompletny zestaw

Zestaw do tworzenia różnokolorowych bransoletek dwiema technikami
Fabryka bransoletek zestaw neonowy

Fabryka bransoletek zestaw neonowy

Zestaw do tworzenia bransoletek w neonowych kolorach dwiema technikami
Fabryka bransoletek z maszynką do robienia koralików Zabawka Roku 2024

Fabryka bransoletek z maszynką do robienia koralików Zabawka Roku 2024

Zabawka Roku 2024! Prawdziwa fabryka bransoletek z profesjonalnym sprzętem do wycinania i nawlekania koralików....

Polecane artykuły

Ćwiczenie rąk z masami plastycznymi

Ćwiczenie rąk z masami plastycznymi
Podpowiadamy jak bawić się masami plastycznym, aby ćwiczyć rączki dziecka? Zabawa może przynieść dużo korzyści, bo rozwój manualny dzieci zależy od tego, jak i czym się bawią! Więcej

Czym zająć dziecko w dzień bez telefonu (i nie tylko)

Czym zająć dziecko w dzień bez telefonu (i nie tylko)
Nasze dzieci są przywiązane do telefonów komórkowych i nie mogą bez nich żyć. Co możemy zrobić, żeby to zmienić? Jak możemy im pomóc odkryć na nowo zabawę bez telefonów? Więcej

Każde dziecko może być artystą

Każde dziecko może być artystą
Każde dziecko jest artystą! Trzeba tylko podarować mu odpowiednie narzędzia i nauczyć eksperymentowania z różnymi technikami. Dowiedz się, co wpływa na artystyczny rozwój Twojego dziecka.  Więcej