Obrysowywanie szablonów i kopiowanie rysunków bez odrywania ręki są ćwiczeniami rozwijającymi ruchy podbiegające i posuwiste dłoni, co świetnie przygotowuje dziecko do nauki pisania. Zobacz, jak możesz zachęcać dziecko, aby poświęcało jak najwięcej czasu na rysowanie i kalkowanie.
Zabawa w odrysowywanie zaczyna się zwykle od prostych kształtów, małe dzieci przykładają do papieru klocki o różnych kształtach albo odrysowują własne rączki. Potem dochodzi kopiowanie rysunków z szablonów i kalkowanie. Wszystko to systematycznie ćwiczy rączki, przygotowując je do nauki pisania.
Kto z Was używał przezroczystej kalki jako dziecko? A kto używał papieru śniadaniowego do przerysowywania rysunków? Obecnie kalka nie jest zbyt popularna, może dlatego, że podobnie jak papier śniadaniowy, przesuwała się na rysunku, utrudniając kopiowanie. Jeżeli wybierzesz kalkę samoprzylepną, to dasz dzieciom nowy sposób na kopiowanie rysunków. Wykorzystaj dziecięcą ciekawość i podsuń trzylatkowi lub czterolatkowi książeczki do odrysowywania z kalką, niech spróbuje czegoś nowego.
Dzięki możliwości przyklejenia kalki nie przesuwa się ona podczas odrysowywania kształtów z szablonów w książeczce, co ułatwia pracę dzieciom. W ten sposób powstaną własnoręcznie zrobione naklejki, które wspólnie możecie nakleić na planszy w książeczce, lub na szafce albo ścianie w pokoju dziecka. Do wyboru książeczki do tworzenia naklejek w kształcie zwierzątek, dinozaurów, samochodów lub postaci z bajki.
Odrysowywanie z użyciem kalki może być atrakcyjne również dla dzieci interesujących się modą. Zaproponujcie im książeczki do projektowania mody, w których przezroczyste kalki służą do tworzenia ubranek. Wystarczy przykleić arkusz kalki do wybranego rysunku stroju, aby go skopiować. Do wyboru książeczki z różnymi rodzajami ubranek, modą na plażę, strojami miejskimi, ogrodowymi kreacjami oraz ubrankami na lato.
Wszystkie szablony do kalkowania dają świetną okazję do doskonalenia precyzji ruchów podczas odrysowywania. Zwróćcie tylko uwagę, aby dziecko rysowało bez odrywania ręki, zachowując ciągłość linii.
Wyobraźnia dzieci jest nieograniczona, więc dajmy im więcej możliwości niż odrysowywanie gotowych szablonów. Dzięki papierowym notesom - kalkom będą mogły kopiować obrazki z książek, komiksów, gazet, a nawet pudełek po zabawkach. Wystarczy oderwać kartkę z notesu i nakleić na ją na obrazek, który ma być odrysowany. Warstwa kleju na spodniej stronie karteczki zapobiega jej przesuwaniu, co ułatwia rysowanie. Notes – kalka pomoże przenieść rysunki do pamiętników i zeszytów, a rysowanie szczegółów będzie świetnym ćwiczeniem ręki.
Dzieci lubią niezwykłe rozwiązania, fascynuje je, gdy obraz z szablonu powstaje po podświetleniu szablonu. Jeśli Twoje dziecko marzy o własnym rzutniku do rysowania zaproponuj mu tablicę podświetlaną Lumi Board. To spełnienie życzeń wielu małych rysowników. Jednocześnie to możliwość ćwiczenia rysowania po śladzie przez wiele godzin.
Czterolatek znajdzie w komplecie z tablicą proste szablony ze szlaczkami lub instrukcją rysowania łatwych postaci i kształtów. Takie rysowanie krok po kroku dla dzieci polega na tym, że na jednym szablonie są zawarte poszczególne etapy tworzenia rysunku. Z wykorzystaniem takich szablonów małe dziecko może narysować krok po kroku rysunek jabłuszka lub ośmiornicy.
Na starsze dzieci czekają bardziej skomplikowane wzory, nie tylko do odrysowywania, ale również do kolorowania. Rysowanie postaci z szablonów to świetny sposób na ćwiczenie precyzji ręki. Możesz wybrać wersję tablicy z postaciami Barbie lub z szablonami do rysowania w stylu manga. Im starsze dziecko, tym bardziej skomplikowane rysunki może tworzyć.
Dodatkowo tablica podświetlana to wyjątkowo atrakcyjny sposób odrysowywania: to mały stolik z wszystkimi niezbędnymi akcesoriami w komplecie, prawdziwy warsztat małego rysownika.
Do kopiowania rysunków służą również przezroczyste tablice suchościeralne. W zależności od wieku dziecka możesz wybrać tablicę z prostymi szablonami lub bardziej skomplikowaną wersję jak tablica Artist Board dla sześciolatka. Pod tablicę możesz podłożyć również stronę z ilustracją z ulubionej książeczki dziecka, niech spróbuje jak najdokładniej odrysować ją, ćwicząc przy okazji rękę.
Obrysowywanie szablonów może być pierwszym etapem tworzenia wielokolorowych rysunków. Kolejny punkt to wypełnienie konturów wybranym kolorem to także ćwiczenie doskonalące precyzję. Kolorowanie rysunków na przezroczystej tablicy pozwala na wiele godzin artystycznej zabawy.
Każda z wyżej wymienionych zabawek doskonali precyzję ruchów i dokładność w odwzorowaniu po śladzie. Daje też możliwość tworzenia własnych rysunków, co za tym idzie, pobudza kreatywność. Wykorzystując te zabawki, Twoje dziecko usprawni mięśnie dłoni, wykona ćwiczenia graficzne, odrysuje szablony, co podczas nauki pisania powinno mu ułatwić odtwarzanie liter według wzoru. Dzieci z wyćwiczoną ręką łatwiej i szybciej piszą kształtniejsze litery oraz ich połączenia.
Dużo kolorowej radości z odrysowywania i świetnych wyników w nauce pisania!
Ula z esprado.pl