Odrysowywanie wpływa na pisanie!

 

Obrysowywanie szablonów i kopiowanie rysunków bez odrywania ręki są ćwiczeniami rozwijającymi ruchy podbiegające i posuwiste dłoni, co świetnie przygotowuje dziecko do nauki pisania. Zobacz, jak możesz zachęcać dziecko, aby poświęcało jak najwięcej czasu na rysowanie i kalkowanie.

Odrysowywanie dla dzieci

Zabawa w odrysowywanie zaczyna się zwykle od prostych kształtów, małe dzieci przykładają do papieru klocki o różnych kształtach albo odrysowują własne rączki. Potem dochodzi kopiowanie rysunków z szablonów i kalkowanie. Wszystko to systematycznie ćwiczy rączki, przygotowując je do nauki pisania.

Kalkowanie dla dzieci

Kto z Was używał przezroczystej kalki jako dziecko? A kto używał papieru śniadaniowego do przerysowywania rysunków? Obecnie kalka nie jest zbyt popularna, może dlatego, że podobnie jak papier śniadaniowy, przesuwała się na rysunku, utrudniając kopiowanie. Jeżeli wybierzesz kalkę samoprzylepną, to dasz dzieciom nowy sposób na kopiowanie rysunków. Wykorzystaj dziecięcą ciekawość i podsuń trzylatkowi lub czterolatkowi książeczki do odrysowywania z kalką, niech spróbuje czegoś nowego.

Kalkowanie kształtów

Dzięki możliwości przyklejenia kalki nie przesuwa się ona podczas odrysowywania kształtów z szablonów w książeczce, co ułatwia pracę dzieciom. W ten sposób powstaną własnoręcznie zrobione naklejki, które wspólnie możecie nakleić na planszy w książeczce, lub na szafce albo ścianie w pokoju dziecka. Do wyboru książeczki do tworzenia naklejek w kształcie zwierzątek, dinozaurów, samochodów lub postaci z bajki.

Kalkowanie rysunku

Odrysowywanie z użyciem kalki może być atrakcyjne również dla dzieci interesujących się modą. Zaproponujcie im książeczki do projektowania mody, w których przezroczyste kalki służą do tworzenia ubranek. Wystarczy przykleić arkusz kalki do wybranego rysunku stroju, aby go skopiować. Do wyboru książeczki z różnymi rodzajami ubranek, modą na plażę, strojami miejskimi, ogrodowymi kreacjami oraz ubrankami na lato.

Odrysowywanie ubranek za pomocą samoprzylepnej kalkiWszystkie szablony do kalkowania dają świetną okazję do doskonalenia precyzji ruchów podczas odrysowywania. Zwróćcie tylko uwagę, aby dziecko rysowało bez odrywania ręki, zachowując ciągłość linii.

Samoprzylepna kalka

Wyobraźnia dzieci jest nieograniczona, więc dajmy im więcej możliwości niż odrysowywanie gotowych szablonów. Dzięki papierowym notesom - kalkom będą mogły kopiować obrazki z książek, komiksów, gazet, a nawet pudełek po zabawkach. Wystarczy oderwać kartkę z notesu i nakleić na ją na obrazek, który ma być odrysowany. Warstwa kleju na spodniej stronie karteczki zapobiega jej przesuwaniu, co ułatwia rysowanie. Notes – kalka pomoże przenieść rysunki do pamiętników i zeszytów, a rysowanie szczegółów będzie świetnym ćwiczeniem ręki.

Odrysowane dinozaury

Magiczne rysowanie

Dzieci lubią niezwykłe rozwiązania, fascynuje je, gdy obraz z szablonu powstaje po podświetleniu szablonu. Jeśli Twoje dziecko marzy o własnym rzutniku do rysowania zaproponuj mu tablicę podświetlaną Lumi Board. To spełnienie życzeń wielu małych rysowników. Jednocześnie to możliwość ćwiczenia rysowania po śladzie przez wiele godzin.

Rysowanie na tablicy podświetanej

Rysowanie krok po kroku

Czterolatek znajdzie w komplecie z tablicą proste szablony ze szlaczkami lub instrukcją rysowania łatwych postaci i kształtów. Takie rysowanie krok po kroku dla dzieci polega na tym, że na jednym szablonie są zawarte poszczególne etapy tworzenia rysunku. Z wykorzystaniem takich szablonów małe dziecko może narysować krok po kroku rysunek jabłuszka lub ośmiornicy.

Rysowanie postaci

Na starsze dzieci czekają bardziej skomplikowane wzory, nie tylko do odrysowywania, ale również do kolorowania. Rysowanie postaci z szablonów to świetny sposób na ćwiczenie precyzji ręki. Możesz wybrać wersję tablicy z postaciami syrenek lub z szablonami do rysowania w stylu manga. Im starsze dziecko, tym bardziej skomplikowane rysunki może tworzyć.

Dodatkowo tablica podświetlana to wyjątkowo atrakcyjny sposób odrysowywania: to mały stolik z wszystkimi niezbędnymi akcesoriami w komplecie, prawdziwy warsztat małego rysownika.

Odrysowywanie dla dzieci

Do kopiowania rysunków służą również przezroczyste tablice suchościeralne. W zależności od wieku dziecka możesz wybrać tablicę z prostymi szablonami lub bardziej skomplikowaną wersję jak tablica Artist Board dla sześciolatka. Pod tablicę możesz podłożyć również stronę z ilustracją z ulubionej książeczki dziecka, niech spróbuje jak najdokładniej odrysować ją, ćwicząc przy okazji rękę.

Obrysowywanie szablonów

Obrysowywanie szablonów może być pierwszym etapem tworzenia wielokolorowych rysunków. Kolejny punkt to wypełnienie konturów wybranym kolorem to także ćwiczenie doskonalące precyzję. Kolorowanie rysunków na przezroczystej tablicy pozwala na wiele godzin artystycznej zabawy. 

Wypełnianie narysowanego konturu kolorem

Odrysowywanie jako przygotowanie do nauki pisania

Każda z wyżej wymienionych zabawek doskonali precyzję ruchów i dokładność w odwzorowaniu po śladzie. Daje też możliwość tworzenia własnych rysunków, co za tym idzie, pobudza kreatywność. Wykorzystując te zabawki, Twoje dziecko usprawni mięśnie dłoni, wykona ćwiczenia graficzne, odrysuje szablony, co podczas nauki pisania powinno mu ułatwić odtwarzanie liter według wzoru. Dzieci z wyćwiczoną ręką łatwiej i szybciej piszą kształtniejsze litery oraz ich połączenia.

Dużo kolorowej radości z odrysowywania i świetnych wyników w nauce pisania!

Ula z esprado.pl

Polecane produkty

Kreatywna tablica podświetlana do rysowania Lumi Board Maped Creativ Zabawka Roku 2020

Kreatywna tablica podświetlana do rysowania Lumi Board Maped Creativ Zabawka Roku 2020

Wyróżnienie Zabawka Roku 2020! Bezpieczne dla dziecka podświetlenie LED....
Tablica suchościeralna z markerami i szablonami

Tablica suchościeralna z markerami i szablonami

Idealna do tworzenia rysunków na podstawie dołączonych szablonów. Wspiera także naukę pisania!
Tablica suchościeralna, przezroczysta, zestaw podróżny

Tablica suchościeralna, przezroczysta, zestaw podróżny

Spakowana w poręczną walizkę tablica do zabawy w domu, przedszkolu czy w podróży. 
Podwodny Świat Lumi Board Kreatywna tablica podświetlana do rysowania  Maped Creativ

Podwodny Świat Lumi Board Kreatywna tablica podświetlana do rysowania Maped Creativ

Mini stolik, podświetlana tablica do rysowania kształtów. Podświetlenie LED.
Bajka - zeszyt z kalką do kreatywnej zabawy

Bajka - zeszyt z kalką do kreatywnej zabawy

Zeszyt Bajka zawiera strony z szablonami postaci z bajek i transparentną, samoprzylepną kalką do ich odrysowywania i kolorowania...
Dinozaury - zeszyt z kalką do kreatywnej zabawy

Dinozaury - zeszyt z kalką do kreatywnej zabawy

Zeszyt Dinozaury zawiera strony z szablonami dinozaurów i transparentną, samoprzylepną kalką do ich odrysowywania i kolorowania...
Samochody - zeszyt z kalką do kreatywnej zabawy

Samochody - zeszyt z kalką do kreatywnej zabawy

Zeszyt Samochody zawiera strony z szablonami samochodów i innych pojazdów oraz transparentną, samoprzylepną kalką do ich odrysowywania i kol...
Zwierzęta - zeszyt z kalką do kreatywnej zabawy

Zwierzęta - zeszyt z kalką do kreatywnej zabawy

Zeszyt Zwierzęta zawiera strony z szablonami zwierząt oraz transparentną, samoprzylepną kalką do ich odrysowywania i kolorowania...
Mała Projektantka Mody Stroje Plażowe - zeszyt kreatywny

Mała Projektantka Mody Stroje Plażowe - zeszyt kreatywny

Kreatywny zestaw do zabawy w projektowanie letnich strojów.
Mała Projektantka Mody Stroje Miejskie - zeszyt kreatywny

Mała Projektantka Mody Stroje Miejskie - zeszyt kreatywny

Zapraszamy do kreatywnej zabawy w projektowanie eleganckich strojów.
Przezroczysta kalka samoprzylepna do odrysowywania

Przezroczysta kalka samoprzylepna do odrysowywania

Kalkowanie to świetne i łatwe ćwiczenie precyzyjnego rysowania!
Przezroczysty notes samoprzylepny kalka do odrysowywania 76 x 76 mm

Przezroczysty notes samoprzylepny kalka do odrysowywania 76 x 76 mm

Przezroczyste karteczki idealne do odrysowywania małych rysunków i robienia krótkich notatek.

Polecane artykuły

Mozaiki i bransoletki w rozwoju dziecka

Mozaiki i bransoletki w rozwoju dziecka
Naklejanie i nawlekanie to bardzo dobre ćwiczenie wpływające na rozwój rączek dzieci. Zobacz, jak zabawa może stać się świetnym przygotowaniem do nauki pisania. Więcej

Ćwiczenie rąk z masami plastycznymi

Ćwiczenie rąk z masami plastycznymi
Podpowiadamy jak bawić się masami plastycznym, aby ćwiczyć rączki dziecka? Zabawa może przynieść dużo korzyści, bo rozwój manualny dzieci zależy od tego, jak i czym się bawią! Więcej

Czym zająć dziecko w dzień bez telefonu (i nie tylko)

Czym zająć dziecko w dzień bez telefonu (i nie tylko)
Nasze dzieci są przywiązane do telefonów komórkowych i nie mogą bez nich żyć. Co możemy zrobić, żeby to zmienić? Jak możemy im pomóc odkryć na nowo zabawę bez telefonów? Więcej