Każde dziecko może być artystą

 

Każde dziecko rodzi się z jakimś talentem. Już w pierwszych latach życia rodzice mogą zaobserwować niewielkie znaki wskazujące na to, do czego maluch ma smykałkę. Nie warto jednak zrzucać rozwój kreatywny dziecka na barki losu, zwłaszcza że metod inspirowanie dzieciaków do pracy z wyobraźnią jest wiele.

Każde dziecko jest artystą

Precyzyjne kolorowanie bez wyjeżdżania za linie może świadczyć o tym, że nad kolorowanką pochyla się przyszły malarz albo grafik. Cierpliwość do rzeźbienia w modelinie może wyróżniać małą rzeźbiarkę lub projektantkę ceramiki. Pisarz-przedszkolak potrafi długie godziny zapisywać notatki na tablicach suchościeralnych i karteczkach samoprzylepnych, a krawcowa z pierwszej klasy zatraca się w pleceniu bransoletek z muliny. Pozostaje jednak pytanie – skąd wziąć kolorowanki, ciastolinę, modele do składania i inne gadżety? 

 

Zabawki edukacyjne pokocha każde dziecko

 

Nam, dorosłym, często wydaje się, że przedszkolaki kochają zabawę, natomiast naukę darzą nieco mniej gorącym uczuciem. Zabawa to oczywiście podstawowy element dziecięcej rzeczywistości, jednak wcale nie ze względu na beztroskę. To właśnie poprzez zabawę maluchy poznają świat – uczą się dedukcji, konsekwencji swoich działań, nawiązywania relacji i wielu innych umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu.

Często nawet nie wiemy, że maluchy same sobie stawiają wyzwania. Obiecują sobie, że następnym razem więcej przebiegną, dalej skoczą albo zbudują wyższą wieżę. Przy wyborze zabawek czy prezentów na mikołajki warto więc zdecydować się na zabawkę kreatywną, która da możliwość zwiększania poziomów trudności. 

Ciekawą propozycją, która nada się na prezent dla chłopca i dla dziewczynki, jest zestaw do tworzenia awatarów Avatar Studio. Podświetlana tablica pozwala na łatę odrysowanie aż 36 zestawów szablonów. Można jednak utrudniać sobie zadanie, łącząc elementy różnych wzorników i rysować zupełnie nowe postaci. Opanowawszy technikę, dziecko może potem wejść na kolejny stopień wtajemniczenia w sztuce portretowania i tworzyć awatary wzorowane na swoich bliskich. 

 

DIY dla dzieci – zrób to sam!

W dzieciakach drzemie niezwykła ciekawość świata. Kochają zaglądać w miejsca niedostępne, wchodzić we wszystkie szczeliny i podnosić przypadkowe przedmioty, żeby nie przeoczyć skarbu. Ta sama fascynacja otaczającą rzeczywistością popycha najmłodszych w stronę sztuki. Przecież dużo lepiej jest zrobić coś samemu niż wziąć ze sklepowej półki, prawda? Z tym zdaniem na pewno zgodzi się każde dziecko, bez względu na to, czy dotyczy pieczenia ciasteczek, czy budowania zabawek. 

Aby nie stłamsić, ale rozwijać tą ciekawość, warto podsunąć dziecku zestaw kreatywny, którego celem jest samodzielne stworzenie zabawki. Wśród tego rodzaju zabawek można rozważyć dwa typy: modele do składania i zestawy do tworzenia biżuterii. 

Ciekawą propozycją są drewniane puzzle 3D, które po złożeniu można obkleić masą plastyczną, tworząc wyjątkową figurkę. Własnoręcznie zrobiony dinozaury z pewnością wywoła na twarzy małego artysty szeroki uśmiech i da mu dużo satysfakcji. 

 

Choć niektóre dziewczynki lubią dinozaury i wiedzą o nich więcej niż niejeden naukowiec, model T-Rexa to raczej prezent na mikołajki dla chłopaka. Dla wielbicielek majsterkowania proponujemy zabawkę, która pozwoli na noszenie efektów swojej pracy zawsze ze sobą. Fabryka bransoletek to wyjątkowy zestaw, dzięki któremu dzieciaki mogą poczuć się jak prawdziwe projektantki mody. Tu również wzięto pod uwagę różne poziomy trudności. Komplet daje możliwość tworzenia bransoletek sznurkowych z gotowych elementów bądź samodzielnie produkować filcowe koraliki przy użyciu specjalnej maszyny.

Z klasyczną wersją fabryki bransoletek poradzi sobie już przedszkolaczka, jednak do obsługi maszyny do koralików potrzeba nieco więcej siły. Będzie to więc udany prezent na święta dla dziesięciolatki.

Zestaw kreatywny dla chłopca i dziewczyny

Zestawy sensoryczne i kreatywne są ciekawym pomysłem na prezent dla dziecka nie tylko ze względu na potencjał rozwijania wyobraźni, ale też kształtowanie nawyków manualnych. Formowanie kształtów z modeliny, wycinanie i wyklejanie w naturalny sposób usprawnia ruchy małych dłoni bez nadmiernego wysiłku:

  • doskonali precyzję
  • pomaga w pracy nad koordynacją wzrokowo-ruchową
  • rozwija świadomość ruchów poszczególnych palców
  • przyzwyczaja dłoń do właściwego chwytu i późniejszej nauki pisania

Z tego powodu warto jak najwcześniej zachęcić dziecko do takich aktywności. Najlepiej zrobić to, sprawiając mu gotowy, kolorowy i wesoły zestaw. Producenci, wiedząc o tym, jak ważne jest wdrażanie zdrowych nawyków u maluchów opracowali nawet specjalne zabawki sensoryczne dla 3-latka.

Na blogu pisaliśmy więcej na temat zabaw, które rozwijają manualnie. Przeczytaj o zaletach lepienia z modeliny, wycinania i pracy z naklejkami

 

Zabawki sensoryczne dla niemowląt 

Pielęgnowanie w dzieciach pierwiastka artystycznego warto zaczynać jak najwcześniej. Mówi się, że nigdy nie jest za późno, żeby nauczyć się czegoś nowego. Musimy dodać, że nigdy nie jest też za wcześnie. Z pomocą rodzica nawet najmłodsze dzieciaki mogą bawić się i rozwijać przy pomocy zestawów edukacyjnych. Przyzwyczajone do pracy twórczej znacznie lepiej poradzą sobie na późniejszych etapach edukacji. Będzie im też dużo łatwiej wpadać na ciekawe pomysły i wyrażać je bez strachu przed oceną. Budowanie kreatywności jest też budowaniem pewności siebie.

Warta uwagi jest kolekcja Early Age przeznaczona dla dzieci od 1 roku życia. Proste formuły zabaw i bezpieczne materiały sprawiają, że nie ma lepszych zabawek edukacyjnych dla 2-latków.

Polecane produkty

Tablica interaktywna do tworzenia awatarów Avatar Studio

Tablica interaktywna do tworzenia awatarów Avatar Studio

Tablica podświetlana do tworzenia awatarów to doskonała rozrywka w domu i w podróży. Ponad 1000 kombinacji gwarantuje godziny dobrej zabawy....
Lekka masa do modelowania Friends słodkie zwierzaki

Lekka masa do modelowania Friends słodkie zwierzaki

Zasychająca na powietrzu masa do lepienia i modelowania
Zestaw kreatywny Stemplowane Zwierzątka

Zestaw kreatywny Stemplowane Zwierzątka

Karty pracy dla maluszków od 2 roku życia z wykorzystaniem techniki stemplowania.
Fabryka bransoletek z maszynką do robienia koralików

Fabryka bransoletek z maszynką do robienia koralików

Prawdziwa fabryka bransoletek z profesjonalnym sprzętem do wycinania i nawlekania koralików.
Fabryka bransoletek zestaw neonowy

Fabryka bransoletek zestaw neonowy

Zestaw do tworzenia bransoletek w neonowych kolorach dwiema technikami
Dinozaur puzzle 3D i masa plastyczna

Dinozaur puzzle 3D i masa plastyczna

Drapieżny T-Rex z trójwymiarowych puzzli i masy plastycznej
Jednorożec puzzle 3D i masa plastyczna

Jednorożec puzzle 3D i masa plastyczna

Legendarny Jednorożec z trójwymiarowych puzzli i masy plastycznej
Zestaw kreatywny Kolażowe Zwierzątka

Zestaw kreatywny Kolażowe Zwierzątka

Proste i łatwe do wykonania karty pracy z wykorzystaniem techniki cięcia i lepienia. Już dla dwuletniego maluszka. ...

Polecane artykuły

Mozaiki i bransoletki w rozwoju dziecka

Mozaiki i bransoletki w rozwoju dziecka
Naklejanie i nawlekanie to bardzo dobre ćwiczenie wpływające na rozwój rączek dzieci. Zobacz, jak zabawa może stać się świetnym przygotowaniem do nauki pisania. Więcej

Ćwiczenie rąk z masami plastycznymi

Ćwiczenie rąk z masami plastycznymi
Podpowiadamy jak bawić się masami plastycznym, aby ćwiczyć rączki dziecka? Zabawa może przynieść dużo korzyści, bo rozwój manualny dzieci zależy od tego, jak i czym się bawią! Więcej