Każde dziecko rodzi się z jakimś talentem. Już w pierwszych latach życia rodzice mogą zaobserwować niewielkie znaki wskazujące na to, do czego maluch ma smykałkę. Nie warto jednak zrzucać rozwój kreatywny dziecka na barki losu, zwłaszcza że metod inspirowanie dzieciaków do pracy z wyobraźnią jest wiele.
Precyzyjne kolorowanie bez wyjeżdżania za linie może świadczyć o tym, że nad kolorowanką pochyla się przyszły malarz albo grafik. Cierpliwość do rzeźbienia w modelinie może wyróżniać małą rzeźbiarkę lub projektantkę ceramiki. Pisarz-przedszkolak potrafi długie godziny zapisywać notatki na tablicach suchościeralnych i karteczkach samoprzylepnych, a krawcowa z pierwszej klasy zatraca się w pleceniu bransoletek z muliny. Pozostaje jednak pytanie – skąd wziąć kolorowanki, ciastolinę, modele do składania i inne gadżety?
Nam, dorosłym, często wydaje się, że przedszkolaki kochają zabawę, natomiast naukę darzą nieco mniej gorącym uczuciem. Zabawa to oczywiście podstawowy element dziecięcej rzeczywistości, jednak wcale nie ze względu na beztroskę. To właśnie poprzez zabawę maluchy poznają świat – uczą się dedukcji, konsekwencji swoich działań, nawiązywania relacji i wielu innych umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu.
Często nawet nie wiemy, że maluchy same sobie stawiają wyzwania. Obiecują sobie, że następnym razem więcej przebiegną, dalej skoczą albo zbudują wyższą wieżę. Przy wyborze zabawek czy prezentów na mikołajki warto więc zdecydować się na zabawkę kreatywną, która da możliwość zwiększania poziomów trudności.
Ciekawą propozycją, która nada się na prezent dla chłopca i dla dziewczynki, jest zestaw do tworzenia awatarów Avatar Studio. Podświetlana tablica pozwala na łatę odrysowanie aż 36 zestawów szablonów. Można jednak utrudniać sobie zadanie, łącząc elementy różnych wzorników i rysować zupełnie nowe postaci. Opanowawszy technikę, dziecko może potem wejść na kolejny stopień wtajemniczenia w sztuce portretowania i tworzyć awatary wzorowane na swoich bliskich.
W dzieciakach drzemie niezwykła ciekawość świata. Kochają zaglądać w miejsca niedostępne, wchodzić we wszystkie szczeliny i podnosić przypadkowe przedmioty, żeby nie przeoczyć skarbu. Ta sama fascynacja otaczającą rzeczywistością popycha najmłodszych w stronę sztuki. Przecież dużo lepiej jest zrobić coś samemu niż wziąć ze sklepowej półki, prawda? Z tym zdaniem na pewno zgodzi się każde dziecko, bez względu na to, czy dotyczy pieczenia ciasteczek, czy budowania zabawek.
Aby nie stłamsić, ale rozwijać tą ciekawość, warto podsunąć dziecku zestaw kreatywny, którego celem jest samodzielne stworzenie zabawki. Wśród tego rodzaju zabawek można rozważyć dwa typy: modele do składania i zestawy do tworzenia biżuterii.
Ciekawą propozycją są drewniane puzzle 3D, które po złożeniu można obkleić masą plastyczną, tworząc wyjątkową figurkę. Własnoręcznie zrobiony dinozaury z pewnością wywoła na twarzy małego artysty szeroki uśmiech i da mu dużo satysfakcji.
Choć niektóre dziewczynki lubią dinozaury i wiedzą o nich więcej niż niejeden naukowiec, model T-Rexa to raczej prezent na mikołajki dla chłopaka. Dla wielbicielek majsterkowania proponujemy zabawkę, która pozwoli na noszenie efektów swojej pracy zawsze ze sobą. Fabryka bransoletek to wyjątkowy zestaw, dzięki któremu dzieciaki mogą poczuć się jak prawdziwe projektantki mody. Tu również wzięto pod uwagę różne poziomy trudności. Komplet daje możliwość tworzenia bransoletek sznurkowych z gotowych elementów bądź samodzielnie produkować filcowe koraliki przy użyciu specjalnej maszyny.
Z klasyczną wersją fabryki bransoletek poradzi sobie już przedszkolaczka, jednak do obsługi maszyny do koralików potrzeba nieco więcej siły. Będzie to więc udany prezent na święta dla dziesięciolatki.
Zestawy sensoryczne i kreatywne są ciekawym pomysłem na prezent dla dziecka nie tylko ze względu na potencjał rozwijania wyobraźni, ale też kształtowanie nawyków manualnych. Formowanie kształtów z modeliny, wycinanie i wyklejanie w naturalny sposób usprawnia ruchy małych dłoni bez nadmiernego wysiłku:
Z tego powodu warto jak najwcześniej zachęcić dziecko do takich aktywności. Najlepiej zrobić to, sprawiając mu gotowy, kolorowy i wesoły zestaw. Producenci, wiedząc o tym, jak ważne jest wdrażanie zdrowych nawyków u maluchów opracowali nawet specjalne zabawki sensoryczne dla 3-latka.
Na blogu pisaliśmy więcej na temat zabaw, które rozwijają manualnie. Przeczytaj o zaletach lepienia z modeliny, wycinania i pracy z naklejkami.
Pielęgnowanie w dzieciach pierwiastka artystycznego warto zaczynać jak najwcześniej. Mówi się, że nigdy nie jest za późno, żeby nauczyć się czegoś nowego. Musimy dodać, że nigdy nie jest też za wcześnie. Z pomocą rodzica nawet najmłodsze dzieciaki mogą bawić się i rozwijać przy pomocy zestawów edukacyjnych. Przyzwyczajone do pracy twórczej znacznie lepiej poradzą sobie na późniejszych etapach edukacji. Będzie im też dużo łatwiej wpadać na ciekawe pomysły i wyrażać je bez strachu przed oceną. Budowanie kreatywności jest też budowaniem pewności siebie.
Warta uwagi jest kolekcja Early Age przeznaczona dla dzieci od 1 roku życia. Proste formuły zabaw i bezpieczne materiały sprawiają, że nie ma lepszych zabawek edukacyjnych dla 2-latków.