Z pozoru proste, prozaiczne zajęcia i zabawy dzieci to nieustanna droga do zdobywania nowych umiejętności lub udoskonalania już posiadanych zdolności. Czasem wydaje nam się, że nie ma nic niesamowitego w chwytaniu kartki dwoma palcami i darcia jej na kawałeczki lub w cięciu nożyczkami wzdłuż linii. Tymczasem to wszystko ćwiczenia ważne w rozwoju ręki dziecka. Dowiedz się jak to możliwe.
Najprostsze ćwiczenie usprawniające mięśnie dłoni i palców to… wydzieranie. Wystarczy podsunąć maluszkowi kolorowe gazety i pozwolić na szaloną zabawę polegającą na wydzieraniu wielobarwnych elementów. Możesz połączyć tę zabawę w wydzieranie z ważnymi umiejętnościami wyklejania i cięcia nożyczkami. Jeśli skorzystacie z gotowego zestawu Kolażowe zwierzątka, znajdziecie samoprzylepne plansze, kartki papieru i bezpieczne nożyczki. Przez wyklejanie zwierzątek o wyznaczonych konturach maluch ćwiczy swoją orientację przestrzenną oraz podnosi sprawność grafomotoryczną. Na koniec zaproś dwulatka lub trzylatka do wspólnego sprzątania, to też zabawa i nauka w jednym. Wykorzystaj pudełko z zestawu, aby schować wszystkie dziecięce skarby.
Precyzyjne przyklejanie to ważna czynność w rozwoju najmłodszych. Wykorzystaj to, że dzieci lubią naklejki, i pozwól swojemu maluchowi ćwiczyć dłonie podczas ich przyklejania i odklejania. Jeśli masz samoprzylepny, przezroczysty papier, to możesz tworzyć naklejki razem z dzieckiem, odrysujcie wybrany kształt, pokolorujcie i wytnijcie. Możecie skorzystać z gotowych książeczek do tworzenia naklejek. Pamiętaj, żeby zachęcać dziecko, żeby jak najwięcej rzeczy wykonywało samo. Niech potem nakleja gotowe naklejki w wybranych przez siebie miejscach.
Jeśli zamiast wydzierania lub gotowych naklejek wybierzecie wycinanie, które usprawnia precyzję i koordynacje wzrokowo-ruchową, to pamiętaj, żeby nauczyć dziecko właściwego trzymania nożyczek. Bardzo istotną kwestią jest odpowiednia waga i rozmiar nożyczek dla dzieci, aby nie przemęczyć małych rączek i nie zniechęcić malucha do cięcia nożyczkami. Plastikowe, bezpieczne nożyczki będą dobrym wyborem dla najmłodszych dzieci, trochę starsze mogą używać nożyczek z metalowymi ostrzami.
Nie wszyscy wiedzą, że palec wskazujący powinien kierować ruchem wycinania. Warto zaznaczyć, że umiejętność prawidłowego trzymania nożyczek ma swoje etapy:
Kiedy dziecko opanowuje technikę cięcia, należy nauczyć je odpowiedniego ułożenia dłoni trzymającej nożyczki. Palec wskazujący nie powinien być włożony w otwór uchwytu, ale należy ułożyć go tak, aby był przedłużeniem ostrzy nożyczek i w ten sposób kierował ruchem wycinania. Dzięki temu polepszy się precyzja cięcia.
Teoretycznie podstawą do oceny czy chwyt jest prawidłowy, powinien być wiek dziecka, ale pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w innym tempie.
Maluchy z pewnością z radością poćwiczą całe ręce podczas malowania farbami. Jeśli masz możliwość, rozłóż duże plansze papieru na podłodze albo rozstaw ściany z kartonowych pudełek w domu lub w ogrodzie. Podczas malowania dużych powierzchni kolistymi ruchami dziecko ćwiczy nie tylko dłoń, ale również obręcz barkową.
Nabieranie i rozprowadzanie farby dłońmi to z kolei ćwiczenie sensoryczne pobudzające zmysł dotyku u małych dzieci. Jeśli przeniesiesz zabawę do ogrodu, możesz po zakończeniu zabawy w malowanie zacząć zabawę w zmywanie razem z dziećmi. Wystarczy konewka i kilka ściereczek lub ręczników.
Umiejętności grafomotoryczne najlepiej zacząć ćwiczyć poprzez kolorowanie dużych obrazków o wyznaczonych konturach. Im mniejsze dziecko, tym większe i prostsze powinny być kształty do kolorowania.
Jeśli wybierzesz samoprzylepne kolorowanki w rolce, to dzięki możliwości ich przyklejenia na ścianę, szafę czy inną pionową powierzchnię możesz poprawić pracę obręczy barkowej Twojego dziecka. Zapraszaj je do kolorowania flamastrami i kredkami na stojąco lub na podłodze. Im więcej kolorowania i rysowania w takich pozycjach, tym lepiej. Warto wiedzieć i pamiętać, że bez stabilnej obręczy barkowej dziecko nie będzie w stanie sprawnie rysować, kolorować, a potem pisać.
Do ćwiczeń dłoni i ręki przez zabawę możesz również użyć zestawów samoprzylepnych rolek do projektowania mody, zasada jest ta sama, postacie do kolorowania naklejamy na szybę, ścianę lub drzwi. Niech Twoje dziecko bawi się w projektowanie mody, stojąc lub siedząc na podłodze.
Pamiętaj, że samodzielne rysowanie i kolorowanie są świetnym wstępem do nauki pisania. Lepiej zachęcaj dziecko właśnie do takich zajęć niż zbyt wcześnie wprowadzać naukę pisania literek.
Czy przekonałam Was, że zabawy dla dwulatków i trzylatków to bardzo poważne sprawy? Od dzisiaj traktujcie je zawsze jako ważne ćwiczenia wspierające rozwój dziecka. Co nie znaczy, że nie możecie bawić się razem z maluchami, wręcz przeciwnie.
Pozdrawiam,
Ula z esprado.pl