Nauka pisania liter. Co daje ręczne pisanie?

 

Pisanie to jedna z podstawowych form komunikacji, jednak przekazywanie tej cennej umiejętności dzieciom bywa trudne. Kiedy jest odpowiedni czas na rozpoczęcie nauki pisania dla dzieci i co zrobić, żeby obudzić w maluchu zainteresowanie do liter? 

 

 

Po co dziecku nauka pisania liter?

Zanim położymy przed dzieckiem pustą kartkę i wręczymy do ręki długopis, sami musimy wykonać pewną pracę i zrozumieć, dlaczego chcemy przekazać dziecku cenną umiejętność pisania. Argumenty, że „przyda się to w szkole” albo „wszyscy muszą umieć pisać” nie trafią do malucha, który zamiast nudnego i monotonnego odrysowywania kształtów wolałby układać klocki albo bawić się w chowanego. Poza tym, nie są one do końca trafione – przecież nie uczymy się pisać po to, żeby dobrze radzić sobie w szkole.

Pierwszą rzeczą, nad którą trzeba się zastanowić, jest to, co nauka pisania liter faktycznie może dać. Pisanie jest oczywiście jedną z podstawowych form komunikacji, która w parze z czytaniem (tych dwóch zagadnień nie da się rozdzielić) stanowi fundament funkcjonowania w świecie i skutecznego uczenia się. Koniecznie musimy jednak uświadomić sobie, że nauka pisania dla dzieci da im znacznie więcej możliwości.

  1. Interpretacja rzeczywistości

    Pisanie i czytanie składa się na proces rozumienia. Dobre opanowanie tych umiejętności pozwala dziecku odkrywać podwójny sens książek (odczytywać morał lub proste metafory), rozumieć bardziej złożone komunikaty (na przykład zadania z treścią) i rozumieć szeroki kontekst sytuacyjny (na przykład oceniając zachowania książkowych bohaterów).

  2. Praca twórcza

    Nauka pisania liter pozwala nie tylko zrozumieć komunikaty, ale przede wszystkim wylewać na papier przemyślenia. Warto zachęcać dzieci do prowadzenia pamiętników – to świetny trening formułowania myśli i poznawania własnych emocji.

  3. Liczenie

    Ręczne pisanie aktywuje wiele obszarów mózgu, które pracują również podczas rozwiązywania zadań matematycznych. Wpływa też na lepsze rozumienie treści i zapamiętywania, co jest niezbędne w przypadku rozwiązywania zadań z treścią, ale i podczas wykonywania prostych obliczeń.

  4. Poznawanie języków

    Oczywiście nie chodzi o to, by namawiać malucha, który dopiero uczy się pisać w swoim ojczystym języku, do równoległego pisania po angielsku albo po chińsku. Pokazanie dziecku, jak różnorodne bywają alfabety i sposoby czytania i pisania, może jednak sprawić, że zainteresuje się językiem i będzie chciało dowiedzieć się o nim więcej. W języku arabskim czyta się od prawej do lewej, a w japońskim pionowo. Ciekawe, prawda?

    tablica podświetlana lumi board

Dlaczego ręczne pisanie jest ważne?

W internecie pełno jest żartów, że nikt nie pisze kaligraficznie, a krój pisma, jakiego uczą się dzieci, jest nieprzydatny w dorosłym życiu. Specjaliści twierdzą jednak, że ma to głęboki sens, szczególnie w czasach, gdy w wielu szkołach zeszyty zastąpiły tablety.

Po pierwsze, pisanie liter angażuje mięśnie dłoni i nadgarstka, które nie pracują tak intensywnie przy rysowaniu dużych kształtów, a tym bardziej przy pisaniu na ekranie. Po drugie, pisanie jest formą komunikacji. Tak jak trzeba poznać zasady gramatyki, żeby móc pozwolić sobie na językowe żarty i celowe błędy, tak należy nauczyć się wzorowego stylu pisania, aby po jakimś czasie móc wypracować swój własny.

Co więcej, bardzo ważna jest pozycja, którą dziecko przyjmuje w trakcie pisania. Wyćwiczenie w dzieciństwie właściwej postawy podczas siedzenia przy biurku – pochylenie, napięcie mięśni, ułożenie dłoni i ramion – będzie miało ogromne znaczenie na unikanie wad i bólów kręgosłupa nie tylko przez wszystkie lata nauki, ale również w dorosłym życiu.

nakładka ergonomiczna

Jak zacząć naukę pisania liter?

Nauka pisania zaczyna na długo przed postawieniem pierwszej litery. Na początku dziecko kreśli na kartce niezdarne linie, potem jest w stanie coraz precyzyjniej podążać po nadrukowanych szlaczkach, kolorować bez wyjeżdżania i tworzyć rysunki, które faktycznie przypominają fragmenty rzeczywistości. Dopiero kiedy maluch osiągnie świadomość ruchów i przećwiczy koordynację, warto zabrać się do rzeczywistej nauki pisania, w której szybko zobaczy efekty i (oby!) odnajdzie satysfakcję.

  1. Najpierw odrysowywanie

    Nauka pisania dla dzieci zawsze wiąże się z nużącym podążaniem po kształtach liter. Nie da się tego uniknąć, ale można to urozmaicić. Odrysowywanie jest kluczowe w poznaniu kształtu poszczególnych liter, ale żmudna praca idzie sprawniej, kiedy maluch ma doświadczenie w podążaniu po szlaczkach. Warto zacząć od odrysowywania zwierzątek, roślin, samochodów czy owoców i połączenie tego z kolorowaniem. Trening precyzji ruchów stanie się elementem dobrej zabawy. Dobrze sprawdzą się do tego podświetlane tablice z zestawami gotowych szablonów do odrysowywania.

  2. Zacznij od kilku liter

    Tym, co najbardziej motywuje, są efekty. Żeby dziecko szybko zobaczyło rezultat nauki pisania liter, warto zacząć od kilku kluczowych, które pozwolą budować pierwsze słowa i pochwalić się na przykład przed dziadkami. Jak już wspomnieliśmy, pisanie i czytanie to umiejętności, które trudno rozdzielić. Przed nauką pisania dla dzieci warto nauczyć je rozpoznawać litery, na przykład używając literek samoprzylepnych.

  3. Nie bój się błędów

    Nawet dorosłym zdarza się popełnić błąd ortograficzny, krzywo zapisać literę albo „zjeść” jedną w środku wyrazu. Błędy, chociaż są nieodłącznym elementem nauki, mogą zniechęcać, dlatego warto wykorzystywać metody, które pozwalają cofnąć się w czasie i udawać, że błędu nigdy nie było. Takimi magicznymi akcesoriami są na przykład ołówki z dobrze zmazującą gumką, kredki ścieralne z serii Oops! albo tablice suchościeralne, w którym w kilka sekund można pozbyć się tego, co nie wyszło, i zacząć od nowa.

  4. Wspieraj, jak tylko możesz

    Na naukę pisania dla dzieci składa się wiele rzeczy, które mogą sprawiać trudności. Jedną z nich jest na przykład właściwe trzymanie ołówka, długopisu czy pióra. Prawidłowy chwyt i całą motorykę małą można trenować zabawami kreatywnymi, na przykład wyklejankami, masami plastycznymi czy nawlekaniem, ale można też wykorzystać mały gadżet, który poprawi komfort dziecka – nakładkę na ołówek. Gumowa nakładka zapobiega wyślizgiwaniu się przyrządu z ręki, ułatwia ustawienie palców i pogrubia obwód ołówka, co ułatwia pisanie.

    tablica suchościeralna

Do nauki pisania i czytania wykorzystuje się różne narzędzia – piosenki, elementarze, karteczki samoprzylepne, karty pracy czy książeczki. Można mieszać różne metody albo konsekwentnie trzymać się jednej – najważniejsze, by na każdym etapie starać się pobudzać w dziecku ciekawość i starać się, by nauka była przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Łatwo powiedzieć – trudniej zrobić :) Wszystkim rodzicom i dzieciom życzę powodzenia!

Pozdrawiam

Ula z esprado

Polecane produkty

Tablica suchościeralna z markerami i szablonami

Tablica suchościeralna z markerami i szablonami

Idealna do tworzenia rysunków na podstawie dołączonych szablonów. Wspiera także naukę pisania!
Kreatywna tablica podświetlana do rysowania Lumi Board Maped Creativ Zabawka Roku 2020

Kreatywna tablica podświetlana do rysowania Lumi Board Maped Creativ Zabawka Roku 2020

Wyróżnienie ZABAWKA ROKU 2020! Bezpłatna dostawa do paczkomatów...
Avatar Tablet MANGA tablica podświetlana do rysowania awatarów Zabawka Roku 2023

Avatar Tablet MANGA tablica podświetlana do rysowania awatarów Zabawka Roku 2023

Zabawka Roku 2023! Tablica podświetlana do tworzenia awatarów przeniesie Twoje dziecko do świata japońskiej sztuki rysowania. Bezpłatna dos...
Kredki Color Peps Oops! Maped ścieralne z gumką 24 kolory

Kredki Color Peps Oops! Maped ścieralne z gumką 24 kolory

Wymazywalne kredki  o intensywnych kolorach w elastycznej obudowie
Temperówka Croc Croc Żabka sygnalizująca zaostrzenie kredki

Temperówka Croc Croc Żabka sygnalizująca zaostrzenie kredki

Ta temperówka da Ci znać, kiedy kredka czy ołówek będą już właściwie zatemperowane :)
Samoprzylepne litery do nauki alfabetu i pisania

Samoprzylepne litery do nauki alfabetu i pisania

Uczą i bawią jednocześnie oraz umożliwiają łatwe korekty dzięki możliwości wielokrotnego odklejania i przyklejania
Kolorowe stempelki dla dzieci literki i zwierzątka

Kolorowe stempelki dla dzieci literki i zwierzątka

Zestaw kreatywny pieczątki dla dzieci do nauki liczenia, odkrywania alfabetu i świata zwierząt

Polecane artykuły

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Jak zachęcić dziecko do czytania?
W Dniu Jednorożca rozmawiamy o książkach. Czytanie to jedna z form terapeutycznych, która pomaga dziecku się wyciszyć i zrozumieć własne emocje. Jak zachęcić dziecko do czytania i sprawić, by bajki dla dzieci na stałe zagościły w Twoim domu?  Więcej

Odrysowywanie wpływa na pisanie!

Odrysowywanie wpływa na pisanie!
Obrysowywanie szablonów i kopiowanie rysunków to ważne zabawy stopniowo przygotowujące rękę dziecka do nauki pisania. Zobacz, co może bardzo urozmaicić takie zajęcia. Więcej

Co ergonomia ma wspólnego z dziećmi?

Co ergonomia ma wspólnego z dziećmi?
Ergonomia to zmiana przestrzeni, przyrządów i nawyków w taki sposób, aby każdą czynność można było wykonywać wygodnie i komfortowo. Sprawdź, jak wprowadzić ergonomię w życie Twojego dziecka.  Więcej