Jak pozytywne emocje wpływają na rozwój dziecka?

 

Wszyscy patrzą w obiektyw? To teraz, na trzy cztery, razem mówimy „seeeeer”! Na pewno dobrze znacie ten utarty zwrot fotografów, ale przecież uśmiech pięknie prezentuje się nie tylko na zdjęciach. Z okazji Światowego Dnia Uśmiechu przypominamy, jak ważną rolę w rozwoju dziecka odgrywają uśmiech i pozytywne emocje.

Już lata teamu zaobserwowano, że pogodny wyraz twarzy zaprasza innych do kontaktu i wpływa pozytywnie na inicjowanie relacji międzyludzkich. Zbadano też, że sama zmiana miny jest w stanie sztucznie wywołać uczucie radości i poprawić nawet najbardziej podły humor. Okazuje się jednak, że uśmiech i pozytywne nastawienie mają też ogromny wpływ na rozwój dzieci i ich osiągnięcia w nauce. 

Pozytywne myślenie jest ważniejsze niż myślisz

Chociaż o dziecięcych emocjach mówi się w ostatnich latach coraz więcej, temat ich wpływu na rozwój i naukę wciąż nie jest wystarczająco często poruszany. Od tego, jakie uczucia buzują w małych głowach zależy wiele ważnych czynników takich, jak poziom zaangażowania, satysfakcji, zainteresowania i ocena własnych osiągnięć. Uśmiechnięty, pozytywnie nastrojony maluch będzie wykazywał dużo więcej chęci do podejmowania nowych wyzwań i mierzenia się z przeciwnościami niż jego naburmuszony rówieśnik.

 

Badania udowadniają też, że pozytywne bodźce redukują stres, poprawiają pamięć, usprawniają myślenie i pobudzają wyobraźnię. Jeśli więc chcesz, żeby twoje dziecko lepiej i chętniej uczyło się nowych rzeczy, zadbaj o jego uśmiech! 

Trudne emocje u dzieci - jak sobie z nimi radzić?

O kwestii rozwoju poprzez zabawę już pisaliśmy, dlatego teraz skupmy się na rozwoju przez rozmowę. 

W szkole i w domu, siedząc z dzieckiem przy pracy domowej, dużo uwagi poświęca się tłumaczeniu reguł ortograficznych i matematycznej logiki. Zupełnie po macoszemu za to traktuje się to, jak maluch czuje się wśród rówieśników i czy interesuje go dodawanie, odejmowanie i stawianie kresek nad „ó”. Nie każdy wie, jak rozmawiać z dzieckiem, jednak bardzo ważne jest, żeby zadawać pytania i okazywać zrozumienie dziecięcych problemów. Rozmawiając z dzieckiem o emocjach, nauczymy je sposobów radzenia sobie ze złością i frustracją. Znacznie łatwiej będzie im wtedy skupiać się na pozytywach, wyciągać wnioski z niepowodzeń i cieszyć się sukcesami. 

 

Zabawki edukacyjne – podaruj dziecku uśmiech

Często proste, niepozorne czynności są dobrym treningiem do sprawniejszego wykonywania tych trudniejszych – pisaliśmy na przykład o tym, jak odrysowywanie wpływa na pisanie. Podsuwanie dzieciom od najmłodszych lat zabawek edukacyjnych może być dla nich najlepszym prezentem, który oszczędzi im wiele stresu na późniejszych etapach nauki. 

Wiele o tym, co taka rozrywka może dać maluchom mówią projektanci zabawek z Maped. Swoją serię produktów Creativ opisali takim manifestem:

 

W dłoniach drzemie niespodziewana moc.

To niesamowite, co można zrobić za pomocą dwóch rąk.

Rozmawiamy za pomocą rąk.

Liczymy za pomocą rąk.

Kleimy, formujemy, modelujemy, malujemy i rysujemy.

Nasze ręce mają moc ujawniania tego, kim jesteśmy.

Zyskujemy precyzję, zwinność i kreatywność.

Zyskujemy pewność siebie.

A to jeszcze nie wszystko. Uczymy się wyrażać

nasze uczucia i pomysły.

Tak! Kiedy nasze ręce bawią się, 

rozwijamy nasz mózg.

 

Stawianie przed dzieckiem niewielkich wyzwań i stopniowe zwiększanie ich poziomu trudności wpływa pozytywnie na jego samoocenę i buduje wiarę we własne możliwości. Lepienie postaci z masy plastycznej, odrysowywanie, wycinanie czy robienie własnej biżuterii to formy zabawy, które jednocześnie uczą cierpliwości i sprawności manualnej. 

Jak zachęcić dziecko do nauki?

Grupy psychologów pracujących z dziećmi mówią, że tylko częste powtarzanie informacji i czynności może na stałe zapisać się w pamięci dziecka. Nie chodzi im jednak o częste i regularne repetowanie tabliczki mnożenia, ale o systematyczne chwalenie dziecka za mniejsze i większe osiągnięcia. 

Dużo mówiło się kiedyś o systemie kar i nagród, jednak współcześni specjaliści zdecydowanie polecają zmienić go w system nagród. To właśnie satysfakcja i poczucie dumy są motorem napędzającym dzieci do działania i rozwijania swoich pasji. Wtłaczanie w nie pozytywnego obrazu samych siebie może wydawać się banałem, jednak jest bardzo ważne. Takie przekonania zostają z nimi na lata, dzięki czemu z maluchów mogą wyrosnąć nastolatki i dorośli z wysokim poczuciem własnej wartości. 

 

Jak zrozumieć małe dziecko?

Wypowiedzieliśmy na głos pytanie, które wielu rodziców po cichu zadaje sobie w głowach. Odpowiedź, którą proponujemy jest bardzo prosta – spróbować wejść w jego świat. Wróćcie pamięcią do czasów, kiedy sami byliście dziećmi i przypomnijcie sobie, co sprawiało Wam radość. Polecamy oddać się uczuciu beztroski i razem z maluchem zaangażować się w twórcze zabawy. Kreatywność jest cechą, którą mają wszystkie dzieci, a którą straciło wielu dorosłych. Odszukanie własnej pomysłowości i wyobraźni zbliża do dziecka znacznie bardziej niż może się wydawać. Poza tym, czy jest lepszy sposób na świętowanie Światowego Dnia Uśmiechu?

 

I dzieciom, i rodzicom życzymy wielu powodów do radości! ❤️ 

Polecane produkty

Kreatywna tablica podświetlana do rysowania Lumi Board Maped Creativ Zabawka Roku 2020

Kreatywna tablica podświetlana do rysowania Lumi Board Maped Creativ Zabawka Roku 2020

Wyróżnienie Zabawka Roku 2020! Bezpieczne dla dziecka podświetlenie LED....
Masa plastyczna w 4 kolorach dla dzieci od 2 roku życia

Masa plastyczna w 4 kolorach dla dzieci od 2 roku życia

Masa plastyczna w 4 kolorach dla dzieci od 2 roku życia.
Maszyna do szycia Maped Creativ

Maszyna do szycia Maped Creativ

Kompletny zestaw do szycia zawierający maszynę i niezbędne akcesoria
Zestaw kreatywny odlewy gipsowe Maped Creativ

Zestaw kreatywny odlewy gipsowe Maped Creativ

Foremki wielokrotnego użytku pozwalają stworzyć całą gromadę gipsowych figurek.
Samoprzylepne cyfry i znaki do nauki matematyki

Samoprzylepne cyfry i znaki do nauki matematyki

Uczą tabliczki mnożenia do 100  i bawią jednocześnie oraz umożliwiają łatwe korekty dzięki możliwości wielokrotnego odklejania i przyklejani...
Tablica magnetyczna z markerami suchościeralnymi

Tablica magnetyczna z markerami suchościeralnymi

Dzięki tej tablicy można ćwiczyć naukę pisania, liczenia albo tworzyć kolorowe prace artystyczne.
Zestaw kreatywny gra memory 3D

Zestaw kreatywny gra memory 3D

Ta popularna gra doskonale rozwija i ćwiczy pamięć oraz koncentrację, ale to nie znaczy, że jest nudna. Wręcz przeciwnie! Dzieci mogą się w ...

Polecane artykuły

Odrysowywanie wpływa na pisanie!

Odrysowywanie wpływa na pisanie!
Obrysowywanie szablonów i kopiowanie rysunków to ważne zabawy stopniowo przygotowujące rękę dziecka do nauki pisania. Zobacz, co może bardzo urozmaicić takie zajęcia. Więcej

Ćwiczenie rąk z masami plastycznymi

Ćwiczenie rąk z masami plastycznymi
Podpowiadamy jak bawić się masami plastycznym, aby ćwiczyć rączki dziecka? Zabawa może przynieść dużo korzyści, bo rozwój manualny dzieci zależy od tego, jak i czym się bawią! Więcej

Czym zająć dziecko w dzień bez telefonu (i nie tylko)

Czym zająć dziecko w dzień bez telefonu (i nie tylko)
Nasze dzieci są przywiązane do telefonów komórkowych i nie mogą bez nich żyć. Co możemy zrobić, żeby to zmienić? Jak możemy im pomóc odkryć na nowo zabawę bez telefonów? Więcej