Jak pozytywne emocje wpływają na rozwój dziecka?

 

Wszyscy patrzą w obiektyw? To teraz, na trzy cztery, razem mówimy „seeeeer”! Na pewno dobrze znacie ten utarty zwrot fotografów, ale przecież uśmiech pięknie prezentuje się nie tylko na zdjęciach. Z okazji Światowego Dnia Uśmiechu przypominamy, jak ważną rolę w rozwoju dziecka odgrywają uśmiech i pozytywne emocje.

Już lata teamu zaobserwowano, że pogodny wyraz twarzy zaprasza innych do kontaktu i wpływa pozytywnie na inicjowanie relacji międzyludzkich. Zbadano też, że sama zmiana miny jest w stanie sztucznie wywołać uczucie radości i poprawić nawet najbardziej podły humor. Okazuje się jednak, że uśmiech i pozytywne nastawienie mają też ogromny wpływ na rozwój dzieci i ich osiągnięcia w nauce. 

Pozytywne myślenie jest ważniejsze niż myślisz

Chociaż o dziecięcych emocjach mówi się w ostatnich latach coraz więcej, temat ich wpływu na rozwój i naukę wciąż nie jest wystarczająco często poruszany. Od tego, jakie uczucia buzują w małych głowach zależy wiele ważnych czynników takich, jak poziom zaangażowania, satysfakcji, zainteresowania i ocena własnych osiągnięć. Uśmiechnięty, pozytywnie nastrojony maluch będzie wykazywał dużo więcej chęci do podejmowania nowych wyzwań i mierzenia się z przeciwnościami niż jego naburmuszony rówieśnik.

 

Badania udowadniają też, że pozytywne bodźce redukują stres, poprawiają pamięć, usprawniają myślenie i pobudzają wyobraźnię. Jeśli więc chcesz, żeby twoje dziecko lepiej i chętniej uczyło się nowych rzeczy, zadbaj o jego uśmiech! 

Trudne emocje u dzieci - jak sobie z nimi radzić?

O kwestii rozwoju poprzez zabawę już pisaliśmy, dlatego teraz skupmy się na rozwoju przez rozmowę. 

W szkole i w domu, siedząc z dzieckiem przy pracy domowej, dużo uwagi poświęca się tłumaczeniu reguł ortograficznych i matematycznej logiki. Zupełnie po macoszemu za to traktuje się to, jak maluch czuje się wśród rówieśników i czy interesuje go dodawanie, odejmowanie i stawianie kresek nad „ó”. Nie każdy wie, jak rozmawiać z dzieckiem, jednak bardzo ważne jest, żeby zadawać pytania i okazywać zrozumienie dziecięcych problemów. Rozmawiając z dzieckiem o emocjach, nauczymy je sposobów radzenia sobie ze złością i frustracją. Znacznie łatwiej będzie im wtedy skupiać się na pozytywach, wyciągać wnioski z niepowodzeń i cieszyć się sukcesami. 

 

Zabawki edukacyjne – podaruj dziecku uśmiech

Często proste, niepozorne czynności są dobrym treningiem do sprawniejszego wykonywania tych trudniejszych – pisaliśmy na przykład o tym, jak odrysowywanie wpływa na pisanie. Podsuwanie dzieciom od najmłodszych lat zabawek edukacyjnych może być dla nich najlepszym prezentem, który oszczędzi im wiele stresu na późniejszych etapach nauki. 

Wiele o tym, co taka rozrywka może dać maluchom mówią projektanci zabawek z Maped. Swoją serię produktów Creativ opisali takim manifestem:

 

W dłoniach drzemie niespodziewana moc.

To niesamowite, co można zrobić za pomocą dwóch rąk.

Rozmawiamy za pomocą rąk.

Liczymy za pomocą rąk.

Kleimy, formujemy, modelujemy, malujemy i rysujemy.

Nasze ręce mają moc ujawniania tego, kim jesteśmy.

Zyskujemy precyzję, zwinność i kreatywność.

Zyskujemy pewność siebie.

A to jeszcze nie wszystko. Uczymy się wyrażać

nasze uczucia i pomysły.

Tak! Kiedy nasze ręce bawią się, 

rozwijamy nasz mózg.

 

Stawianie przed dzieckiem niewielkich wyzwań i stopniowe zwiększanie ich poziomu trudności wpływa pozytywnie na jego samoocenę i buduje wiarę we własne możliwości. Lepienie postaci z masy plastycznej, odrysowywanie, wycinanie czy robienie własnej biżuterii to formy zabawy, które jednocześnie uczą cierpliwości i sprawności manualnej. 

Jak zachęcić dziecko do nauki?

Grupy psychologów pracujących z dziećmi mówią, że tylko częste powtarzanie informacji i czynności może na stałe zapisać się w pamięci dziecka. Nie chodzi im jednak o częste i regularne repetowanie tabliczki mnożenia, ale o systematyczne chwalenie dziecka za mniejsze i większe osiągnięcia. 

Dużo mówiło się kiedyś o systemie kar i nagród, jednak współcześni specjaliści zdecydowanie polecają zmienić go w system nagród. To właśnie satysfakcja i poczucie dumy są motorem napędzającym dzieci do działania i rozwijania swoich pasji. Wtłaczanie w nie pozytywnego obrazu samych siebie może wydawać się banałem, jednak jest bardzo ważne. Takie przekonania zostają z nimi na lata, dzięki czemu z maluchów mogą wyrosnąć nastolatki i dorośli z wysokim poczuciem własnej wartości. 

 

Jak zrozumieć małe dziecko?

Wypowiedzieliśmy na głos pytanie, które wielu rodziców po cichu zadaje sobie w głowach. Odpowiedź, którą proponujemy jest bardzo prosta – spróbować wejść w jego świat. Wróćcie pamięcią do czasów, kiedy sami byliście dziećmi i przypomnijcie sobie, co sprawiało Wam radość. Polecamy oddać się uczuciu beztroski i razem z maluchem zaangażować się w twórcze zabawy. Kreatywność jest cechą, którą mają wszystkie dzieci, a którą straciło wielu dorosłych. Odszukanie własnej pomysłowości i wyobraźni zbliża do dziecka znacznie bardziej niż może się wydawać. Poza tym, czy jest lepszy sposób na świętowanie Światowego Dnia Uśmiechu?

 

I dzieciom, i rodzicom życzymy wielu powodów do radości! ❤️ 

Polecane produkty

Kreatywna tablica podświetlana do rysowania Lumi Board Maped Creativ

Kreatywna tablica podświetlana do rysowania Lumi Board Maped Creativ

Nowe, atrakcyjne opakowanie!Bezpieczne dla dziecka podświetlenie LED.
Masa plastyczna w 4 kolorach dla dzieci od 2 roku życia

Masa plastyczna w 4 kolorach dla dzieci od 2 roku życia

Masa plastyczna w 4 kolorach dla dzieci od 2 roku życia.
Maszyna do szycia Maped Creativ

Maszyna do szycia Maped Creativ

Kompletny zestaw do szycia zawierający maszynę i niezbędne akcesoria
Zestaw kreatywny odlewy gipsowe Maped Creativ

Zestaw kreatywny odlewy gipsowe Maped Creativ

Foremki wielokrotnego użytku pozwalają stworzyć całą gromadę gipsowych figurek.
Samoprzylepne cyfry i znaki do nauki matematyki

Samoprzylepne cyfry i znaki do nauki matematyki

Uczą tabliczki mnożenia do 100  i bawią jednocześnie oraz umożliwiają łatwe korekty dzięki możliwości wielokrotnego odklejania i przyklejani...
Tablica magnetyczna z markerami suchościeralnymi

Tablica magnetyczna z markerami suchościeralnymi

Dzięki tej tablicy można ćwiczyć naukę pisania, liczenia albo tworzyć kolorowe prace artystyczne.
Zestaw kreatywny - memory 3D

Zestaw kreatywny - memory 3D

Ta popularna gra doskonale rozwija i ćwiczy pamięć oraz koncentrację, ale to nie znaczy, że jest nudna. Wręcz przeciwnie! Dzieci mogą się w ...

Polecane artykuły

Odrysowywanie wpływa na pisanie!

Odrysowywanie wpływa na pisanie!
Obrysowywanie szablonów i kopiowanie rysunków to ważne zabawy stopniowo przygotowujące rękę dziecka do nauki pisania. Zobacz, co może bardzo urozmaicić takie zajęcia. Więcej

Ćwiczenie rąk z masami plastycznymi

Ćwiczenie rąk z masami plastycznymi
Podpowiadamy jak bawić się masami plastycznym, aby ćwiczyć rączki dziecka? Zabawa może przynieść dużo korzyści, bo rozwój manualny dzieci zależy od tego, jak i czym się bawią! Więcej

Czym zająć dziecko w dzień bez telefonu (i nie tylko)

Czym zająć dziecko w dzień bez telefonu (i nie tylko)
Nasze dzieci są przywiązane do telefonów komórkowych i nie mogą bez nich żyć. Co możemy zrobić, żeby to zmienić? Jak możemy im pomóc odkryć na nowo zabawę bez telefonów? Więcej