Istnieje fabryka perfum? Gdzie powstają zapachy?

 

Czy to jest jak w laboratorium, gdzie naukowcy w białych kitlach chodzą z pipetkami i starannie odmierzają mililitry, mieszając ze sobą różne zapachy? A może wygląda to jak sala pełna kwiatów, z których każdy podłączony jest do specjalnej aparatury pobierającej skraplająca się esencję? A może wszystko dzieje się w ogromnej fabryce, która nie ma nic wspólnego z romantyczną wizją,, jaką podpowiadają zmysłowe zapachy? Zobaczmy, jak powstają perfumy i ich odpowiedniki.

Jak się robi perfumy?

Odpowiedź jest oczywista: miesza się ze sobą różne składniki. Wystarczy przeczytać skład perfum: bergamotka, amber, piżmo… wydaje się, że producenci perfum spacerują po łąkach i plażach w poszukiwaniu składników. Choć byłaby to ciekawa wizja, nie do końca jednak odpowiada rzeczywistości. Chociaż… na poziomie koncepcyjnym praca jest żmuda i polega na precyzyjnym opracowywaniu receptury. Może to przypominać magiczny rytuał poszukiwania idealnych proporcji. Istnieją nawet specjalne sklepy, w których sprzedaje się surowce perfumiarskie od chemicznych, przez syntetyczne, aż po naturalne, na przykład żywicę z drzew czy olejki eteryczne.

Luksusowe perfumy charakteryzują się bardzo głębokimi, wielowymiarowymi zapachami. Czuć w nich kwiaty, orientalne nuty, czasem nawet morskie i leśne wonie, a każda z nich ujawnia się w odpowiednim momencie. To, jaki będzie kierunek rozwoju zapachu również planuje się na poziomie projektowania. 

Etap architektury zapachu trwa najdłużej i wymaga najwięcej zaangażowania. Gotowa receptura może być później powielana na ogromną skalę i udostępniana konsumentom.

 

Z czego robi się perfumy?

Składniki w perfumach dzielą się na te pochodzenia syntetycznego i naturalnego. Pierwsze powstają jako wypadkowa procesów chemicznych, co sprawia, że ich pozyskanie jest znacznie tańsze.  Drugie dzielą się na te pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Z roślin zapach pozyskuje się najczęściej w procesie destylacji z parą wodną lub poprzez wytłaczanie olejków z roślin. Pierwsze powstają jako wypadkowa procesów chemicznych, co sprawia, że ich pozyskanie jest znacznie tańsze. Składniki odzwierzęce to na przykład ambra (wydzielina kaszalota), piżmo (od piżmaka) czy miód pszczeli.

Niekiedy esencję zapachu pozyskuje się również poprzez wielogodzinne moczenie nośnika zapachu w wodzie o temperaturze pokojowej. Taką technikę nazywa się maceracją perfum. W przypadku niektórych substancji zapach uzyskuje się poprzez wytrącanie cząsteczek zapachowych przy użyciu odpowiedniego rozpuszczalnika. 

 

 

Czym są zamienniki perfum?

Odpowiedniki perfum to mieszanki, które są inspirowane znanymi zapachami firmowanymi logo najsłynniejszych domów mody. Składają się z podobnych elementów, a zapachy bywają nie do odróżnienia. Mogą zawierać więcej olejków zapachowych, przez co aromat jest intensywniejszy i posiada głębię. Nie jest to jednak reguła. To, czy zapach jest trwały i intensywny nie zależy od producenta, ale od typu produktu. O tym, czym różnią się perfumy od wód perfumowanych i toaletowych możesz przeczytać tutaj.

Jeśli jednak masz swoje ulubione perfumy, ale nie chcesz wydawać na nie fortuny, odpowiedniki są ciekawą alternatywą. Świetnie sprawdzą się również do kupowania zapachów „w ciemno”. Często nie od razu wiemy, czy dany zapach do nas pasuje, czy nas nie drażni po dłuższym noszeniu, jak reaguje z naszą skórą. Warto wypróbować nowy zapach przed wydaniem połowy wypłaty na oryginał. Nie ma nic gorszego niż drogie perfumy, których zapach przyprawia o mdłości. Wie o tym każdy, kto przesadził z testowaniem zapachów w oczekiwaniu na samolot ;)

 

Jak znaleźć ulubione perfumy na esprado.pl?

Na esprado.pl zaprojektowaliśmy specjalną wyszukiwarkę, która w łatwy sposób pozwoli odszukać odpowiednik perfum po oryginalnej nazwie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę produktów nazwę swoich ulubionych perfum, a w wynikach pojawi się inspiracja zapachowa stworzona przez markę Yodeyma. 

Posłużmy się przykładem. Według internetowego rankingu jednymi z najpopularniejszych perfum są „Black Opium” Yves Saint Laurent. Jeśli chcesz poszukać odpowiednika na esprado.pl, wpisz w wyszukiwarkę nazwę zapachu lub marki, a w wynikach wyskoczy zapach „Black Elixir”, czyli odpowiednik perfum Yodeyma inspirowany oryginałem. 

 

Produkcja perfum - jak powstają zapachy?

Na finalny zapach produktu ma wpływ nie tylko zestawienie poszczególnych składników, ale też kolejność ich mieszania. Każda substancja reaguje inaczej i inaczej oddziałuje na pozostałe elementy składu, dlatego w perfumiarstwie ważniejsza od złotej proporcji wydaje się być chemia. Do gotowej mieszanki składników naturalnych i/lub syntetyków dodaje się utrwalacz i nośnik zapachu, czyli składnik, który stanie się trwałym spoiwem. Najczęściej tę rolę pełnią olejki, woda lub etanol. To obecność tego ostatniego składnika popularyzowała funkcjonujące w niektórych domach sposoby na odkażanie ran poprzez pryskanie ich perfumami.

 

Polecane produkty

Woda perfumowana BLACK ELIXIR 15 ml

Woda perfumowana BLACK ELIXIR 15 ml

Eau de parfum (EDP). Wieczorowa, elegancka woda perfumowana dla kobiet.
Woda perfumowana CELEBRITY WOMAN 50 ml

Woda perfumowana CELEBRITY WOMAN 50 ml

Eau de parfum (EDP). Woda perfumowana z kategorii zapachów orientalno-kwiatowych. 
Woda perfumowana ACQUA PER UOMO 50 ml

Woda perfumowana ACQUA PER UOMO 50 ml

Eau de parfum (EDP). Woda perfumowana dla mężczyzn 
Woda perfumowana PLATINUM 15 ml

Woda perfumowana PLATINUM 15 ml

Eau de parfum (EDP). Owocowo-drzewna woda perfumowana dla mężczyzn. 

Polecane artykuły

Woda perfumowana a woda toaletowa

Woda perfumowana a woda toaletowa
EDP, EDT, EDS, EDC... może się od tego zakręcić w głowie! Czym różni się woda toaletowa od perfumowanej, a ta od perfum? Wyjaśniamy wątpliwości.  Więcej