Świąteczne ozdoby i własnoręcznie robione prezenty

08-12-2021

Własnoręczne ozdoby choinkowe w kilku krokach

Ozdoby świąteczne, które możemy znaleźć w sklepach, są dość drogie, a przy tym — widząc, jakie ich ilości znajdują się na półkach — bardzo trudno jest mówić o jakiejkolwiek oryginalności. Dlatego też warto rozważyć samodzielne przygotowanie dekoracji, dzięki którym nadchodzący okres świąteczny będzie niezwykłym czasem dla każdego!

Drewniane koraliki pomalowane farbami akrylowymi

Jak samemu przygotować bombki?

Bombki to ozdoby na choinkę, bez których trudno jest wyobrazić sobie okres świąteczny. Możemy zapewnić samemu sobie mnóstwo zabawy i samodzielnie przygotować bombki, możemy też zaangażować w proces ich przygotowywania dzieci. Zrobimy coś kreatywnego i spędzimy z nimi czas.  

W tym celu wystarczy zaopatrzyć się w specjalne, przezroczyste albo zabarwione kule z tworzywa sztucznego, można też wykorzystać kule z drewna lub styropianu. Pozostaje jeszcze wybór sposobu ich ozdabiania. Produkty, których możesz użyć do przygotowania bombek:

 Farby akrylowe, które pokryją powierzchnię bombek i pędzelki w mniejszych i większych rozmiarach.

Markery akrylowe, którymi będziemy pisać po bombkach i innych ozdobach jak flamastrami

Farby do marmurkowania, w których zanurza się kule tworząc niepowtarzalne wzory.

Bombki ozdobione farbami do marmurkowania

Farba świecąca w ciemności do malowania świątecznych gwiazdek lub ozdabiania bombek

Potem pozostaje pozwolić fantazji działać. W zależności od cierpliwości, umiejętności i pomysłowości, można przygotować tradycyjne bombki z popularnymi wzorami albo stworzyć zupełnie unikatowe modele przedstawiające Mikołaja, renifery i inne. Kolorystyka farb lub pisaków zależy od naszych upodobań, możemy wybrać kolory podstawowe i uzupełnić metalicznymi, można zrobić białe kule z błyszczącymi wzorami. Pamiętajcie, że ozdoby świąteczne to nie tylko bombki, ale także różnego rodzaju zawieszki: choinki, serduszka, gwiazdki, które również nadają się do malowania i dekorowania. Tego rodzaju ozdoby z pewnością dodadzą świętom niepowtarzalnego charakteru!

Świąteczne zawieszki pomalowane farbami do marmurkowania

Wianek bożonarodzeniowy DIY? Czemu nie!

Ozdoby bożonarodzeniowe na drzwi to bardzo szeroka gama produktów, które zazwyczaj są dość... kosztowne. Jednak to wcale nie musi być drogie! Aby przygotować piękny, świąteczny wieniec, wystarczy nazbierać nieco cienkich gałązek (ich ilość powinna być dopasowana do tego, jak duży ma być wianek) i upewnić się, że są odpowiednio suche. Tak przygotowane gałązki zawijamy i sklejamy z użyciem kleju na gorąco lub zawiązujemy. Teraz czas na nadanie im ośnieżonego charakteru: do tego celu świetnie sprawdzi się biała farba w sprayu, którą należy delikatnie pokryć gałązki.

Związane gałązki dekorujemy bombkami (wiecie już, jak je ozdobić), suszonymi roślinami, drewnianymi koralikami lub ozdobami, te ostatnie można pokolorować uniwersalnymi pisakami akrylowymi, które szybko pokrywają niemalże każdą powierzchnię warstwą koloru i przykleić z pomocą kleju na gorąco na wieńcu. Górę można udekorować w wybrany przez siebie sposób — na przykład drewnianą gwiazdą, ozdobną kokardą. Do dekoracji wieńca można również użyć małych ledowych lampek zasilanych bateriami. Pamiętajcie, że taki własnoręcznie zrobiony wieniec to również piękna ozdoba na ścianę, która zapewni świąteczny klimat w pomieszczeniu, gdy nie chcemy lub nie możemy postawić w nim choinki.

Świąteczne witraże okienne

Ozdoby świąteczne umieszczane na oknie to także szczególna frajda dla najmłodszych. W okresie świątecznym szczególnie sprawdzą się wzory takie jak Święty Mikołaj, prezenty, renifery, cukierki i inne. Do przygotowania tego rodzaju ozdób perfekcyjnie sprawdzą się farby witrażowe, które po zaschnięciu, tworzą warstewkę, którą można umieścić na okiennej szybie. Darmowe szablony można znaleźć w internecie, wystarczy je wydrukować. Większe wyzwanie to odrysować własnoręcznie świąteczne motywy z ilustracji w gazecie lub książce wykorzystując kalkę techniczną, lub biały papier do pieczenia. Gdy mamy gotowy motyw nanosimy na niego farbę witrażową. Taka kreatywna zabawa to wspaniały pomysł na długie przedświąteczne wieczory.

Koszulka świąteczna dla każdego

Ozdoby na choinkę czy ozdoby na ścianę to nie wszystko, co można zrobić, aby zadbać o niezwykłą atmosferę w domu. Dodatkowo warto także przygotować specjalne koszulki dla domowników z zabawnymi, tematycznymi napisami lub świątecznymi obrazkami. To także projekt bardzo łatwy do realizacji: wystarczy wykorzystać białą, bawełnianą koszulkę oraz farby lub markery do tkanin. Podobnie jak w przypadku witraży, można wspomóc się gotowymi szablonami lub stworzyć je samemu. Techniki ozdabiania tkanin mogą być różne, my proponujemy:

Flamastry do tkanin, którymi mogą rysować również dzieci 

Farby do tkanin jasnych i farby do tkanin jasnych i ciemnych 

Zestaw do nadruku na tkaninach

Nadruk farbami do tkanin

Ozdoby świąteczne na prezent? Świetny pomysł!

Ozdoby bożonarodzeniowe mogą znaleźć również inne zastosowanie niż umieszczenie ich na naszej domowej choince. Mogą one stanowić również świetny podarunek świąteczny, dzięki któremu obdarowywana osoba będzie wiedziała, że w przygotowanie prezentu włożyliśmy zdecydowanie więcej wysiłku niż przy jego zakupie w sklepie.

W świątecznej paczuszce mogą znaleźć się choćby bombki handmade ze świątecznymi wzorami i zdjęciem darczyńcy, pomalowane własnoręcznie lampiony na tea lighty, koszulka z własnoręcznie namalowanym świątecznym motywem czy piękny wieniec na drzwi, stworzony na bazie samodzielnie zebranych gałązek. Możliwości jest naprawdę wiele, a radość z tworzenia i dawania podwójna!

Lampion pomalowany zielona farbą do szkła

A jakie są Wasze pomysły na własnoręcznie robione ozdoby i prezenty?

Ula z esprado.pl