Międzynarodowy Dzień Kropki - co to za święto?

 

 

Międzynarodowy Dzień Kropki

 

W 2003 roku Kanadyjczyk, Peter H. Reynolds, stawia ostatnią kropkę w opowiadaniu „Kropka”. Nie wie jeszcze, że ten znak kończący książkę, jest dopiero początkiem jej międzynarodowej kariery. Nie wie, chociaż mógłby się domyślić… Przecież historia wymyślonej przez niego małej Vashti również zaczyna się od nieśmiało i niedbale postawionej kropki.

Vashti kreśli ją w zeszycie na prośbę nauczycielki. Sama uważa, że nie potrafi rysować, dlatego na lekcjach plastyki wpatruje się smutno w białą kartkę. Pierwsza kropka prowadzi jednak do kolejnych – większych i coraz bardziej kolorowych. Od tej pory dziewczynka zaczyna odważniej sięgać po kredki, eksperymentować i przelewać na papier wszystko, co podpowiada jej wyobraźnia. Okazuje się, że naprawdę jest artystką!

Historia została przetłumaczona na ponad 20 języków, a nawet wydana w alfabecie Braille’a. Niepokorną Vashti pokochały nie tylko dzieci, ale też ich rodzice i nauczyciele. 

Dzień kropki – pomysły na zabawy

Od wydania słynnej „Kropki” do ustanowienia międzynarodowego święta minęło jednak jeszcze trochę czasu. Historia stopniowo zdobywała kolejnych wielbicieli i stawała się inspiracją dla wielu osób pracujących z dzieciakami. W 2009 roku poruszony opowieścią amerykański nauczyciel, Terry Shay, zorganizował dla swoich podopiecznych pierwszy Dzień Kropki. 15 września kilkoro uczniów ze stanu Iowa świętowało kreatywność, pomysłowość i siłę wyobraźni, bawiąc się i przygotowując prace plastyczne. Z roku na rok przybywało entuzjastów święta kropki. Teraz obchodzone jest aż w 189 krajach! 

 

Maped Creativ

Praca plastyczna na Dzień Kropki 

Nie ma chyba lepszego sposobu na spędzenie święta kreatywności niż tworzenie własnej sztuki. O tym, jak odrysowywanie wpływa na pisanie oraz jak ważny jest rozwój przez zabawę już pisaliśmy na blogu. W Dniu Kropki nie chodzi jednak tylko o pokazywanie maluchom rysunkowych trików, ale przede wszystkim o budowanie pewności siebie i zaufania do intuicji. Polecamy więc spędzić ten dzień na jak najbardziej kreatywnych zajęciach.

Warto poświęcić chwilę na proste (ale na pewno nie nudne!) rysowanie. Odłóżcie jednak na bok kolorowanki i szablony. Zamiast nich podsuńcie dziecku białą kartkę i poproście, by nie zostawiło na niej ani jednego pustego miejsca. Gwarantujemy, że rozbudzi to skrywane pokłady kreatywności! 

Dobrym pomysłem jest też budowanie wraz z dziećmi ich własnego, wyjątkowego świata z masy plastycznej. Lepienie różnych kształtów pozwala puścić wodze fantazji znacznie bardziej niż wyklejanie czy malowanie farbami. Co więcej, zabawy z plasteliną należą do zabaw sensorycznych, przez co dostarczają maluchom nowych bodźców. Ugniatanie, dotykanie i rozciąganie miękkiej ciastoliny są świetnym sposobem na zainteresowanie plastyką nawet najmłodszych artystów. 

Nieco starsze dzieci można zachęcić do wspólnej nauki sztuki origami. Wielu z nas papierowe figurki kojarzą się jedynie z własnoręcznie wykonaną dekoracją. Sumienne składanie kartek jest jednak czymś więcej – uczy cierpliwości, skupienia i tego, by nigdy się nie poddawać. A ten, kto choć raz próbował zrobić żurawia z papieru dobrze wie, że nie jest to takie proste…

 

Nie tylko kropka nad i

Mottem Dnia Kropki stało się zdanie, które w książce nauczycielka wypowiada do Vashti: „Po prostu postaw kropkę i zobacz, co się stanie!”. Przypomina ono o tym, jak ważna jest odwaga w stawianiu pierwszych kroków. O tym, że są one zawsze najtrudniejsze dobrze wiedzą i dzieci, i dorośli. Dlatego wymyślając zabawy pobudzające kreatywność, nie warto popadać w przesadę. Nawet najlepiej przygotowane, najpiękniejsze, lecz zbyt skomplikowane i wymagające gry nie zainteresują dziecka. Przypominamy: czasem prostota jest najlepsza! 

Maped Creativ

Aby nie zniechęcić maluchów do podejmowania nowych wyzwań, warto proponować im zabawy i aktywności, które nie będą zbyt trudne i szybko przyniosą efekt. Warto też skorzystać z udogodnień, jakie oferują producenci akcesoriów plastycznych. Z myślą o najmłodszych rysownikach na rynek zostały wprowadzone na przykład grube kredki o trójkątnym kształcie, które leżą w dłoni wygodniej niż standardowe. Jeśli dziecko denerwuje się podczas rysowania, może znacznie bardziej przypadnie mu do gustu wyklejanka, kolorowanka samoprzylepna czy wycinanie i tworzenie kolaży. 

Z okazji Dnia Kropki życzymy Wam dużo kreatywności i uśmiechu! W końcu sztuka powinna być zabawą! 

Рекомендовані продукти

Легка маса для моделювання Друзів солодкі тваринки

Легка маса для моделювання Друзів солодкі тваринки

Засічуюча на повітрі маса для лиття та моделювання
Водна кольорова наклейка в рулоні 3,5 м.

Водна кольорова наклейка в рулоні 3,5 м.

Самоприлипаюча кольорова картинка довжиною більше 3 метрів, яка не втікає від дитини при кольоруванні. Перфорація допомагає розділити рулон,...
Краски для малювання пальцями в трубці 3 кольори

Краски для малювання пальцями в трубці 3 кольори

Упакування трьох великих мішків нетоксичної краски, безпечної для маленьких дітей.
Безпечні ножиці з замінними лезами 5 варіантів

Безпечні ножиці з замінними лезами 5 варіантів

Чохол з ножицями та 5 замінними наборами з різними лініями різання.
Двосторонні печаткові стержні Duo Stamp з печатками

Двосторонні печаткові стержні Duo Stamp з печатками

З одного боку кінцевик для писання або кольорування, а з іншого - печатка

Рекомендовані статті

Що зайняти дитину в день без телефону (і не тільки)?

Що зайняти дитину в день без телефону (і не тільки)?
Наші діти прив'язані до мобільних телефонів і не можуть без них жити. Що ми можемо зробити, щоб змінити це? Як ми можемо допомогти їм знову відкрити забаву без... більше

Rysowanie dla dzieci – kredki grafitowe Infinity

Rysowanie dla dzieci – kredki grafitowe Infinity
Kredki świecowe, ołówkowe, grafitowe, a może pastele? Gdyby tak mieć jedną, która połączy w sobie wszystkie... Odpowiedzią na te głosy są kredki Infinity. Poznajcie superkredki: wydajne, trwałe i w pięknych kolorach! більше

Фломастри, ручки, маркери ...

Фломастри, ручки, маркери ...
Ручки, перочинні або маркери? Незалежно від назви, трудно уявити собі створення мистецьких робіт без таких продуктів, тому варто краще ознайомитися з цією... більше